Máme dostatek hořčíku ?

Máme dostatek hořčíku?ořechy hořčík

Hořčík (Mg)

                 Po volejbalovém tréninku si stěžovala kamarádka , že má v noci křeče v nohou. Má pravděpodobně v těle nedostatek hořčíku.

Magnézium  je důležitý  stavební prvek, ale má také důležitou úlohu v řadě enzymatických struktur v celém těle.   Hořčík se podílí na funkci  tisíců  enzymatických reakcí  potřebných pro správnou funkci lidského těla.

Hořčík  dnes chybí téměř  všem lidem díky jeho nedostatečnému příjmu v potravě. Rafinované obiloviny, ovoce, soda , káva, čaj a mléko a  mléčné výrobky obsahují jen velmi málo hořčíku.   To jsou ale dnes   také nejčastěji konzumované potraviny, s výjimkou masa a vajec.   Zelenina, ořechy, semena a celá zrna jsou dobrým zdrojem hořčíku, ale většina lidí  těchto složek stravy adekvátně nevyužívá .

Stres a příliš mnoho cvičení také rychle spotřebovává hořčík.   Je velmi málo sportovních nápojů, které dovedou účinně chybějící hořčík doplnit.

Nedostatek hořčíku způsobuje hněv, agresi,   podrážděnost, únavu a bolesti v důsledku svalového napětí, jak je vidět  např. u  fibromyalgie.   Nicméně, hořčík aktivuje a pomáhá v  tolika enzymech, že příznaky jeho nedostatku  mohou zahrnovat téměř cokoliv.

Doplnění hořčíku může velmi pomoci při astmatu, migrénách, únavě, svalových křečích, akutních infekcích horních cest dýchacích, chronických zánětech vedlejších nosních dutin, sezónních alergiích, rýmě, kardiovaskulárních nemocech a dalších.   .

               Hořčík a analýza vlasů.

 Ideální hladina hořčíku ve vyšetření z vlasů  je asi 6 mg%..   To však neznamená, že nedostatek hořčíku není přítomen.   Ve skutečnosti většina lidí potřebuje více hořčíku, bez ohledu na jeho úroveň ve vlasech. Lidé s rychlou tvorbou energie tzv.  rychlého spalování ho často potřebují nejvíce, a jejich úrovně ve vlasech  jsou obvykle velmi  nízké.   Pomalé oxidační činidla mívají vyšší hladinu ve vlasech, ale tento hořčík je biologicky nedostupný.

SYNERGISTÉ/podporovatelé/ hořčíku

jsou podobní jako pro vápník.   Patří mezi ně vitamíny A, D, E, K.   Vitaminu D, například pomáhá při  metabolismu hořčíku a  vápníku .  Vitamin B6 nebo pyridoxin má blízký vztah s hořčíkem  tím, že tento vitamín B6,  může zvýšit účinek hořčíku a naopak.   Vitamin B1 nebo thiamin je synergistou s hořčíkem v metabolismu glukózy.   Vitamin C je synergistou  v syntéze pojivové tkáně.   Ve skutečnosti je mnoho živin, které  jsou synergické s hořčíkem, protože hořčík je zapojen do téměř všech tělesných funkcí.

 

ANTAGONISTÉ/protivníci/ hořčíku

jsou podobní jako pro vápník.   Jsou to sodík, draslík, fosfáty, fluoridy, všechny toxické kovy a další.   Alkohol hodně vyčerpává hořčík. Alkohol je také diuretikum, které může odstranit hořčík z těla ledvinami.

Soda a všechny bublinkové nápoje s cukrem ve stravě snižují koncentrace hořčíku.   Ty obsahují sloučeniny fosforu, které se vážou pevně k hořčíku, spolu s vápníkem a zinkem a mají tendenci odstranit tyto minerály z těla.

Cvičení.

Při cvičení se využívá hořčík, který se cvičením rychle vyčerpává To způsobuje křeče v nohách  a další příznaky. Ionizující záření výrazně snižuje hladinu hořčíku v těle.   Obvykle tento deficit není patrný okamžitě , ale projevuje se opožděně. Užívání  hořčíku  před ozařováním může  pomoci chránit tělo a zabránit ještě většímu poškození organismu v důsledku radiační terapie.

Doplnění hořčíku.

Pro rychlé doplnění chybějícího hořčíku po cvičení  ,nebo při nočních křečích můžeme doporučit přírodní doplněk Mineral Sticks Magnesium v kombinaci s multivitaminem NUTRILITE™ Daily. Pro dlouhodobé doplnění  hladiny hořčíku v těle se velmi osvědčuje preparát NUTRILITE™ Cal Mag D Plus.

Ke všem těmto doplňkům výživy máme dostup a můžete si je do pátku 15.7.2016 ZDE objednat s 10% cenovým zvýhodněním..

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *