Potřebujeme doma kvalitní česnek?

česnek

Potřebujeme  doma kvalitní česnek?

V supermarketech i na tržištích je teď na podzim vidět  česnek , který prodejci nabízejí k uskladnění i sadbě . Řada z prodejců  deklaruje , že je to český  paličák ,ale většina  z nich prodává česnek dovezený z Číny nebo Španělska

Pokud máte možnost si česnek vypěstovat na své zahrádce je to samozřejmě nejlepší volba, protože konzumace kvalitního česneku je velmi zdravá. Pro zahrádkáře a pěstitele jsou zde zajímavé informace o jeho pěstování od zkušeného šlechtitele ing.Kozáka.

Proč je česnek tak zdravý?

Česnek má od nepaměti zvláštní místo mezi všemi bylinami, které se používají v kuchyni i lidovém léčitelství.

Obsahuje však některé dráždivé oleje díky čemuž je pro některé lidi ve větším množství obtížně konzumovatelný.   To  můžeme  snadno překonat tím, že ho uvaříme nebo usušíme a tak zredukujeme dráždivé oleje, které obsahuje.

Nutriční hodnoty syrového česneku na 100 g:

Energie:              623 kJ (149 kcal)

Sacharidy:         33,06 g          z toho cukry:     1 g

Bílkoviny:          6,39 g                      Tuky:    0,5 g

Vláknina:           2,1 g

Vitamíny a minerály obsažené v česneku:

Vitamín B1:       0,2 mg          Vitamín B2:             0,11 mg

Vitamín B3:       0,7 mg          Vitamín B5:            0,59 mg

Vitamín B6:     1,24 mg          Kyselina listová:          3 μg

Vitamín C:       31,2 mg          Vápník:                      181 mg

Železo:                1,7 mg          Hořčík:                         25 mg

Draslík:             401 mg          Fosfor                          153 mg

Zinek:               1,16 mg           Sodík:                            17 mg

Beta-karoten:       5 μg           Mangan:                     1,67 mg

Selen:               14,2 μg           Germánium

Co česnek obsahuje?

Česnek obsahuje mnoho vynikajících živin, jako jsou selen,fosfor,vápník ,zinek  a také vzácné  germanium.   Jako jedna z mála rostlin obsahuje česnek selen, který je pro naše tělo ve velmi  vhodné vstřebatelné   formě .  Má také velmi vysoký  poměr fosforu a  obsahuje  aminokyseliny cysteinu a methioninu.   Dále má  vysoký obsah taurinu a  vzácný druh bílkoviny zvaný  alliin, který  je po staletí  užitečný  pro hojení ran, řezné rány a modřiny všeho druhu.   Je-li česnek  rozkousán  dochází k reakci , kde se  alliin převede na allicin.   A to je   velmi silné antibiotikum a  má také silný anti-houbový  léčivý účinek.   Česnek také obsahuje malé množství mnoha dalších živin, spolu s aromatickým olejem, která mu dává jeho charakteristickou vůni a mírně dráždivou chuť.

Použití  a  vlastnosti česneku

garlic-1455424__180

Všechny výše uvedené skutečnosti dávají  česneku  vynikající léčivé vlastnosti

Mezi jeho nejvýznamnější vlastnost patří:

 1. Zlepšuje  energii a vytrvalost.
 2. Dovede snížit krevní tlak a cholesterol.
 3. Je vynikající anti-candidózní a anti-kvasinkový prostředek
 4. Má obecné anti-infekční schopnosti.
 5. Účinně působí anti-parazitálně. Nejen je efektivní allicin, ale také i dráždivé oleje, které jsou v česneku. Tyto látky se dostanou  do celého těla  a pokud je použito dostatečné množství česneku jsou   velmi účinné .
 6. Česnek má vysoký obsah selenu a toho se využívá v boji s rakovinou a dále účinně působí pro detoxikaci těžkých kovů a toxických chemikálií.   Selen je potřebný pro  glutathion. To je , jedna  z hlavních sloučenin použitých v játrech ,která štěpí a detoxikuje  mnoho typů škodlivých chemikálií a kovů.Preparát Nutrilite Garlic se používá k řešení těchto problému ve výsledku analýzy z vlasů.
 7. Česnek také dovede zklidnit mysl a zlepšit dech.   Je to starý léčebný prostředek  a  pro tento účel  se používá na celém světě.   I když má typický pach, dech se stane čerstvější, protože česnek zabíjí mnohé bakterie v ústech a průduškách, které způsobují zápach z úst.
 8. Česnek je také vynikající k relaxaci vzhledem k jeho selenu a dokonce i obsahu zinku. 
 9. Česnek snižuje toxicitu mědi. Měď v nadbytku, poškozuje zejména pojivové tkáně.

Jak jíst česnek

 1. Čerstvý se přidává do mnoha pokrmů. Zde se  obvykle  lehkým vařením sníží účinnost dráždivých  olejů v česneku.
 2. Sušený česnekový prášek nebo česneková solená pasta může být jako koření.
 3. Celé stroužky mohou být vařené jako česneková polévka, která velmi dobře působí na lidské tělo.  Používá se  asi 14 velkých, oloupaných stroužků česneku , které se vaří  po dobu 30 až 40 minut.
 4. Česnekové tablety zn Nutrilite pro lidi, kteří nesnášejí čerstvý česnek nebo jeho zápach.

To je přesně případ mojí manželky. Před lety měla operovaný žlučník a od té doby ji syrový česnek nedělá dobře.  Byla pro ní úplná záchrana, že se na náš trh dostal preparát česneku od firmy Nutrilite, který ji také hodně pomohl při léčbě onkologického onemocnění.Dvě tablety toho preparátu jsou stejně účinné jak 3 palice česneku. A takové množství by denně nesnědl i otrlý poustevník.

A co obsahuje tento preparát?

NUTRILITE Garlic je doplněk stravy s česnekovým práškem. Tento česnekový přípravek  přispívá ke správnému fungování imunitního systému a odolnosti vůči krátkodobému stresu. Pomáhá udržovat zdravé srdce a normální hladinu cholesterolu. Přispívá rovněž ke správnému fungování imunitního systému. Tento přípravek představuje pohodlný způsob, jak využít prospěšných vlastností česneku bez nepříjemného zápachu. Česnek v tomto výrobku je zkombinován s příjemnou mátovou příchutí.

Dvě tablety jsou zdrojem nejméně 13,5 mg aliinu a 6 mg alicinu. Alicin vzniká, je-li česnek podrcen a jeho dvě složky aliin a aliináza spolu reagují. Tato reakce má na svědomí aroma čerstvého česneku. Příjemná mátová příchuť zápach eliminuje.

Obal tablety chrání aktivní složky česneku při průchodu kyselým prostředím žaludku a uvolňuje je až  ve střevech.Tyto česnekové tablety jsou bez  přídavku umělých barviv, aromat a konzervačních látek.

Po staletí je používání česneku zárukou dobrého zdraví a vitality.Pokud patříte k lidem,kteří nekonzumují česnek pravidelně a v dostatečném množství  nebo vám vadí jeho nepříjemný zápach může pro vás být řešením používání doplňku  Nutrilite Garlic.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *