Potřebujeme doplňky stravy?

Potřebujeme doplňky stravy? Návod kdy a jak používat.

IMG_20160409_101618

 

 

Doplňky

Dnes si v lékárnách a v sítích prodejních společností a internetových obchodů můžete koupit téměř jakýkoliv doplněk stravy. Jejich počty stále rostou v obrovské tempu, ale bohužel na úkor kvality. Ačkoli mnoho firem vyrábějících doplňky doufá, že zákazník nebude věnovat takovou pozornost  kvalitě za nízkou cenu. Proto se rychle zaplnily regály lékáren a prodejen  levnými doplňky. Doplněk, jak již název napovídá by měl doplňovat nedostatky ve stravě, která je tvořena z vysoce zpracovaných potravin plné konzervačních látek, barviv a dochucovadel. Potřebu doplnit si ke stravě potřebné vitamíny a minerální látky již akceptuje řada lidí, samozřejmě kromě lékařské komunity. V lékařském prostředí je široce rozšířený názor, že lidské tělo si vystačí  při konzumaci rozmanité  stravy. .

Zdravotní služba

Poptávka po zdravotních službách roste mnohem rychleji než  je potenciál zdravotníků.

Všichni víme, že naše zdraví je nejcennější co v životě máme.. Každý by chtěl mít přístup k rychlé a účinné lékařské péči. Bohužel, zdravotní péče je dnes pro stát, který péči zajišťuje velmi drahá.  V mnoha oblastech se počet pacientů dramaticky zvyšuje. To platí především  pro chronická onemocnění, které vyžadují velké množství peněz pro mnoho let. Chceme li kvalitní lékařskou pomoc často musíme volit buď  ošetření soukromě, nebo čekat v dlouhé řadě na ošetřeni ze státního zdravotního pojištění.

Tato situace vytváří rostoucí zájem o využití doplňků,které naše zdraví  zlepšují  nebo případné onemocnění samy vyléčí. Společnost dnes vytváří tlak na omezení , či zakázání doplňků stravy.

Doplňky stravy

  1. Obecně jsou doplňky stravy   takové látky, které nedovede naše tělo vyprodukovat.

„Nerosty“ – železo, selen, zinek, chrom, hořčík, vápník, a mnoho dalších;

vitaminy rozpustné v tucích – A, D, E a K (vitamin K produkován bakteriemi ve střevním traktu);

vitamíny rozpustné ve vodě – zejména vitamin C, vitaminy  skupiny B

mastné kyseliny – tzv. Omega 3, 6 a 9;

lecitin.

Tyto prvky jsou nutné k vytvoření dobré strukturu buněk, tkání a orgánů. S dostatkem těchto  nutričních prvků, může dojít k nápravě  všech fyziologických procesů. Musíme  je tělu zajistit, abychom měli kvalitní život. Ideální by bylo, kdyby zdroj těchto látek  byl z potravin. Ale bohužel dnešní potraviny této podmínce již dávno nevyhovují. Proto je dnes  suplementace  nutností.

  1. Před mnoha lety byla založena farmakognosie, tj. věda látek rostlinného původu, které se používají jako léky. V současné době mnoho z těchto látek, jsou klasifikovány jako potravní doplňky. Jejich hlavním úkolem je „opravit“ vhodnou metabolickou bilanci pacienta. Obecně se uznává, že použití rostlinných výtažků pomáhá  zlepšit  funkce specifických orgánů těla,  jako je  játra, ledviny, mozek, klouby, kosti, oči, pankreat, střeva a tak dále.

III. V 90. letech minulého století, se staly  populární antioxidanty, zejména rostlinného původu. V současné době se velmi často používají:

  1. sloučeniny flavonoidů:
  • flavony – apigenin, lutein, Bosmin;
  • flavonoly – kemferol, kvercetin, mirycetin, ramnetin;
  • flavanony – naringenin, eriodikcil, hesperidin, likvirytygen;
  • bioflavony – hinokiflavon, amentoflavon, bilobetyn;
  • izoflavony – formononetyna, daidzeina, genisteina.
  • Flavonoidy jiné – galusan epigallokatechiny, resweratrol,
  1. kyselina alfa – lipoová, koenzym Q10 a mnoho dalších.
  2. Ze sportovního lékařstvím užívají široké masy směsi proteinů a aminokyselin. Patří mezi ně aminokyseliny s rozvětveným řetězcem s cílem zlepšit funkci svalu (leucin, vanilka, isoleucin), aminokyseliny  jejim výsledkem jsou zvýšené hladiny růstového hormonu (arginin, ornitin, lysin) a jednotlivé aminokyseliny specifické pro zlepšení stavu psycho – fyzikální (taurin), zlepšují mikrocirkulaci (argininu) , zlepšení spánku (tryptofan), což podporuje antioxidační překážku (cystein), podporují detoxikaci jater (ornitin), a podobně.

Účinky užívání potravinových doplňků

Doplňky stravy na rozdíl  od mnoha komerčně dostupných  léku nikoho nezabily. Doplňky stravy jsou určitě  bezpečné, ale ne vždy hlavně ty nekvalitní účinné.

Hlavním cílem BIOMOLu ,s kterým spolupracujeme je pro člověka  optimální výživa.  Dva nejdůležitější důvody jsou získat odpovídající množství energie (množství jídla)a všechny potřebné živiny (jakost potravin, včetně doplňků stravy). Účinky výživy lze shrnout v čase, tj. krátké, střední a  dlouhodobé.

Není možné, aby se nekvalitní strava nahradila jen doplňky výživy.

Podle čeho se řídit při výběru doplňků:

Máme na výběr:

přírodní kvalitní např. Nutrilite

nebo

syntetické -levné

Detoxikační diety

Před zavedením správné diety budete muset velmi často připravit své tělo, nebo provést detoxikaci. Velmi často se setkáváme  s intoxikací toxickými kovy: olovem, rtutí, arsenem, hliníkem a kadmiem.

Olovo

Zlepšení čistoty životního prostředí v posledních letech pomohl snížit počet případů otravy olovem. Hlavním zdrojem olova je benzín obsahující tetraethylolovo. Olovo je také  hodně  obsaženo v barvách a lacích.  V industrializovaných oblastech by měli lidé věnovat pozornost  i poletavému prachu. Tento prach může obsahovat vysoké množství olova. Normální půda může obsahovat až 10 mg olova na kilogram. Půdy z okolí  průmyslových areálů mohou  obsahovat 500 – 700 mg olova na kilogram. Olovo ohrožuje především děti, kde má olovo  špatný vliv na duševní vývoj (špatná schopnost učení, odvahy, apatie) a fyzický (narušuje procesy krvetvorby, což vede k anémii, oslabená  imunita  hromadí olovo  v kostech, ledvinách a játrech, se váže na bílkoviny odpovědné za transport živin ).

Jednoduše řečeno, můžeme snížit riziko otravy olovem u dětí  těmito  postupy:

  1. Po návratu domů převléknout svrchní oblečení na chodbě,
  2. Před jídlem vždy umýt ruce
  3. Nikdy nedávat  ruce do úst(to se stane např. při kousání nehtů)

Olovo může být  „těsně“ zakotveno ve struktuře těla, takže v 1. elementární analýze z vlasů  bude ve velmi malých množstvích. Teprve po několika měsíční suplementaci  je detekováno ve velkém množství ve vlasech.

Rtuť

Stejné je to s  rtutí. Často první studie  minerálního  složení vlasů  odhalí  velmi malé množství rtuti.  Ve druhé kontrolní studii se rtuť ve vlasech již objevuje.  Rtuť vstupuje do organismu pouze jako forma rtuti, která  je rozpustná v tucích. Hromadí se v játrech, ledvinách a mozku člověka. Chronická otrava způsobuje neurologické, psychické, imunologické, a jiné onemocnění. Vede to k onemocnění ledvin, krve, kůže. V literatuře je spousta zpráv o nebezpečných množství rtuti v oceánských rybách a mořských plodech.

V posledních letech se stále více a více široce diskutuje o problému  thimerosalu  ve vakcínách pro děti. Odhaduje se, že každé dítě  získá v této podobě v prvních sedmi měsících věku přibližně 175 mcg čisté rtuti, která může přispět ke vzniku autismu. Výzkum v roce 2007 ukázal, že děti s autismem měly o  210% více rtuti, než děti zdravé. Výzkum provedený v Biomolu  tuto tragickou statistiku plně potvrdil.

Problém je také s amalgámovými výplněmi ve vašich zubech. Bylo zjištěno, že lidé , kteří takové výplně mají je u nich 4-krát vyšší riziko vzniku  MS (roztroušené  sklerózy)

Arsén

Problém arsenu je podobný problému olova. To se týká oblastí s  vysokou průmyslovou výrobou. Mnoho sloučenin arsenu  dráždí kůži, sliznice a oči Otravy Arsenem  jsou velmi vzácné a nejvíce jsou  způsobeny požitím sloučenin arsenu. Existují poruchy nervového systému, dýchacího systému, onemocnění mozku, ledvin, kůže a svalů. Objeví se kožní vyrážka, tam je otok a bolestivé koliky.

Anorganický arsen je klasifikován jako lidský karcinogen.

Kadmium

Absorbování Kadmia není pro lidské tělo snadný úkol. Většinu kadmia získáváme z kouření cigaret. Pokud je již kadmium v těle hromadí se v ledvinách,  játře  a  varlatech (způsobuje neplodnost). Chcete-li se zbavit kadmia z těla trvá to mnoho let (terminální poločas kadmia z ledvin je 15 let). Otrava Kadmiem vede k onemocnění ledvin, kostí (osteoporóza) a krve (anémie).

Rozbor analýzy prvků z vlasy prováděný v laboratoři ukazuje kolik mladých lidí dnes kouří a i amatérští  a profesionální sportovci  pokud  kouří  shromažďují ve svém těle obrovské množství kadmia, což potvrzuje  zjištění laboratoře Biomol.

Kvalitně provedená a interpretovaná analýza z vlasů dovede výživové a minerální nedostatky odhalit v  biochemické fázi, tj v době , kdy člověk nemá ještě zdravotní problémy. Na diagnostiku  těžkých kovů je  vlasová analýza nejlepší řešení.

Podle našich zjištění a laboratorních analýz potravní doplňky zn. Nutrilite jsou jedny z nejlepších na světě.

Převzato: dr. med. Slawomir Puczkowski

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *