Nastávající maminka musí změnit svůj životní styl a přizpůsobit se nové situaci. Musí si pamatovat, že budete živit dvě těla, kde bude velká spotřeba energie a živin. V důsledku hormonálních změn může trpět nevolností a ospalostí. V těle budoucí maminky se probudí instinkty, které silně ovlivní duševní a emocionální rovnováhu. Nadměrný stres a nevhodná strava nejsou bezpečné pro matku i její dítě.
Správná výživa pomůže udržet optimální zdravotní stav a umožní správný rozvoj dítěte.
Princip 2: Začněte každý den se snídaní
Žádná nebo nedostatečná snídaně je příčinou nízké hladiny glukózy v krvi, což může vést k závratím nebo mdlobám. Snídaně dává matce a jejímu dítěti sílu na celý den.
K snídani můžete sníst mléčnou polévku s musli, ovesnými vločkami se sušeným ovocem. Doporučují se vejce v každé formě a mléčné produkty. Stejně často by měly být k snídani ryby v kombinaci s mléčnými produkty.
Doporučuje se pouze maso, které sami připravíte (vepřová pečené, svíčková, krkovička apod.). Ranní kávu nahraďte obilnou kávou, zeleným čajem nebo tzv. bavarkou (černý čaj s mlékem).
Na druhé snídani lze sníst pečené ovoce (jablko, hruška, švestky) s několika ořechy (až po zalití vroucí vodou, aby se zabily houby a plísně na povrchů ořechů).
Princip 3: Doplňky stravy
Nejdůležitější doplňky stravy:
Je velmi důležitá od samého početí. Její nedostatek způsobí defekty neurální trubice dítěte (mj.: anencefalie, rozštěp páteře, meningomyelokéla). Tyto defekty se vyskytují v prvních 3-4 týdnech života plodu, když žena ještě neví, že je těhotná.
Nedostatek kyseliny listové v těle ženy může zapříčinit potrat nebo jiné nebezpečné komplikace.
Nejvíce kyseliny listové je v následujících produktech: játra, vejce, celozrnný chléb, ovoce (např. banány), zelená zelenina (např. růžičková kapusta, špenát, chřest, brokolice, květák, menší množství v salátu, okurce a paprice).
Potřeba kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství je tak vysoká, že je nutno ji doplňovat přípravky, které obsahují 300 až 1000 mcg kyseliny listové.Výborné řešení doplnění kyseliny listové je B komplex zn Nutrilite dávkování 2.tablety denně.
Nedostatek železa je nejčastější nutriční nedostatek u dětí a nejčastější příčina anémie.
U kojenců se doporučuje suplementace železa v potravinách nebo v doplňcích stravy.
Anémie u těhotné ženy více než 2-krát zvyšuje riziko anémie u dítěte ve srovnání s dětmi žen bez anémie.
Železo se vyskytuje ve dvou formách:
Bohužel, železo se špatně vstřebává s jídla. Blahodárný vliv na jeho vstřebávání má vitamín C přijímán 15 až 30 min. před jídlem. Vyhněte se pití silného čaje, kávy a nápojů typu cola. V nich obsažené sloučeniny, tj. taniny, oxaláty, fosfáty prakticky znemožňují vstřebávání železa.
Nedostatek železa vede k anémii, kterou trpí mnoho těhotných, a to zejména v třetím trimestru. Ještě před početím doplňujte dietu přípravky s železem a vitamínem C. Doporučujeme doplňky obsahující 6-8 mg železa.Zde jsou k dispozici dva výborné preparáty značky Nutrilite . Železo s kyselinou listovou doplňuje jak železo tak i tuto nezbytně nutnou kyselinu, nebo samostatné žvýkací tablety Chevable Iron, kde se železo velmi dobře vstřebává.
Pamatujte, že velké množství železa má negativní vliv na střeva, zejména na bakteriální floru (může se objevit černá stolice či krev v stolici).
Nedostatky hořčíku u těhotných mohou vést k patologickým stavům.Procesy formování placenty a plodu u těhotných prochází správně pouze tehdy, když tělo matky má odpovídající množství hořčíku. 4-měsíčný plod zvyšuje svou hmotnost až do narození 20-krát, v této době obsah hořčíku a vápníku se zvyšuje 40-krát. Nedostatky hořčíku mohou být příčinou předčasného porodu a narození dětí s nízkou tělesnou hmotností, tzv. hypotrofické děti. Jsou také příčinou patologických stavů krevního systému, neurologických onemocnění, metabolických poruch a komplikací během těhotenstvíBudoucí matka během těhotenství by měla přijímat až 300 mg hořčíku denně. Denní potřeba hořčíku by měla být zajišťována jídlem, což je v dnešní době prakticky nemožné. I vyvážená dieta založená na potravinářských produktech ze supermarketů může vést k nedostatku hořčíku (v nich obsažené glutamáty a aspartam urychlují ztráty hořčíku z těla matky).
Nedostatky hořčíku jsou také výsledkem dlouhodobého stresu, nadměrného pití kávy, alkoholu a sladkostí. Dokonce i osoby, které jsou přesvědčeny, že se zdravě stravují mohou mít zjevný nebo skrytý nedostatek hořčíku.
Vápník je jeden z nejdůležitějších pro naše tělo „stavebních materiálů”. Vyskytuje se hlavně v kostech, ale asi 5% vápníku je velmi důležitou součástí ovlivňující metabolickou rovnováhu.
Vápník je pro dítě potřebný k tvorbě kostí, správnému vývoji svalů, srdce a nervového systému. Když žena čeká dítě, pamatujte, že nedostatek vápníku má nepříznivý vliv na vývoj plodu. Dítě může mít nízkou porodní váhu, sklon ke křivici, a také vývojové vady.
V případě chronického nedostatku vápníku se zvyšuje riziko gestózy a hypertenze, snižuje se srážlivost krve.
Během těhotenství byste měly přijímat 1000 – 1200 mg vápníku denně. Aby se vápník dobře vstřebával, měli byste dodávat tělu také vitamín D . Ve slunné dny stačí půlhodinová procházka, aby tělo vytvořilo potřebné množství tohoto vitamínu. Na podzim a v zimě byste měly jíst mastné mořské ryby, vejce a mléčné produkty.
Ideálním doplněním hořčíku a vápníku v těle budoucí matky jsou přípravky s poměrem 2/1 nebo 3/2 vápníku a hořčíku. Doporučujeme extrakt z vojtěšky. Pamatujte, že synergicky účinek má v procesech suplementace omega 3. Této podmínce nejlépe vyhovuje Vápník + hořčík s vitamínem D zn. Nutrilite.
Příjem kyselin omega 3 je nutný, aby se dítě nerodilo zdravé a bylo moudré. Přítomnost těchto kyselin ovlivňuje správný vývoj dítěte, a to zejména jeho nervového systému. Pouze za takových podmínek se může dítě intelektuálně rozvíjet a mít vyvinuté všechny smysly.
Kyselina DHA je obzvláště důležitá pro správný vývoj mozku a očí. Od čtvrtého měsíce těhotenství DHA proniká do sítnice dítěte a podílí se na přeměně světelných signálů na nervové impulsy, které jsou přenášeny do mozku.
Polynenasycené mastné kyseliny jsou rozděleny do dvou skupin: omega 3 a omega 6. Obě skupiny kyselin jsou nezbytné pro lidi, nicméně obrovskou roli ve vývoji člověka hrají kyseliny omega 3. patří zde kyseliny ALA, DHA a EPA. Doporučená denní dávka je 2 g ALA, a kyselin s dlouhým řetězcem DHA a EPA 0,25 g.
Jediným zdrojem DHA pro dítě je matka. Tělo těhotné není ale schopné vytvořit dostatečného množství DHA. Denní potřeba DHA během těhotenství se zvyšuje 4-krát. DHA prochází placentou, a pak je dodávána s mateřským mlékem. Suplementace od třetího měsíce těhotenství pomáhá matce shromáždit odpovídající zásoby DHA, které bude využívat dítě v druhé polovině těhotenství a během kojení.
Budoucí matka má dvě možnosti: DHA rostlinného nebo rybího původu. Ryby nevytvářejí kyseliny Omega-3, ale vstřebávají je z řas, které jedí. Proto by to měly být mořské ryby, jako: makrela, losos, treska, tuňák, sled. Oborná literatura poukazuje na možnost přítomnosti toxických látek, např. těžkých kovů, v produktech rybího původu. Proto by v dietě těhotných žen a dětí do čtyř let měla být tato skutečnost brána v úvahu. Vybírejte pouze ryby, které nejsou z chovu a neobsahují těžké kovy. Když neznáte původ ryb, užijte suplement kyseliny Omega 3 zn. Nutrilite.
Lecitin je směs fosfolipidů fosfatidylcholinu, fosfatidylserinu, fosfatidylethanolaminu a fosfatidylinositolu, získaná z rostlinných olejů nebo vaječných žloutků.
Fosfolipidy jsou přítomný ve všech buňkách, jsou součástí buněčných membrán. Podílejí se na metabolismu lipoproteinů.
Doplňky lecitinu se doporučují:
Lecitin je prekurzorem acetylcholinu – neurotransmiteru, který má vliv na rozšíření krevních cév, snížení krevního tlaku, zpomalení srdeční činnosti, posílení funkce hladkého svalstva průdušek, střev a močového měchýře, zvýšení sekrece žláz.
Lecitin chrání před tukovou degenerací jater, ledvin a myokardu; pravidelná suplementace lecitinů zlepšuje lipidový profil, což snižuje riziko infarktu.
V prvním trimestru těhotenství většina žen trpí ranní nevolností a zvracením. Obvykle tyto končí v 4. měsíci těhotenství.
Aby žena snadno prošla toto období, dodržujte několik základních pravidel:
Když se cítíte špatně, můžete:
Pamatujte, že lednička budoucí matky by měla být plná různorodých potravin . Čím různorodější strava, tím nižší riziko výživových chyb.
Nejlepší co můžete udělat pro své ještě nenarozené dítě je provést u sebe analýzu z vlasů a doplnit cíleně potřebné živiny a minerály.