Proč je Omega 3 důležitá pro děti

OMEGA-3

Všechny informace v tomto článku jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.   Nejde o diagnózu, léčbu, předpis nebo léčbu jakéhokoli onemocnění nebo zdravotního stavu.

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi důležité nutriční faktory, které jsou v každodenní stravě téměř u každého člověka v nedostatku.   Nejdůležitější z nich jsou EPA nebo kyselina eikosapentaenová a DHA nebo kyselina dokosahexaenová .

Existují i ​​jiné mastné kyseliny, jako jsou omega-6 a omega-9 mastné kyseliny.   Většinu z nich však získáváme v nadbytku z jiných zdrojů  a omega-3 mastné kyseliny jsou nedostatečné.   Z tohoto důvodu se nedoporučuji doplňky s  omega 3-6-9,ale  pouze doplněk omega-3.

Proč jsou OMEGA-3 tak důležité?

Mastné kyseliny se v našem těle používají k mnoha účelům.   Mezi nejdůležitější patří lubrikanty pro klouby, udržující pružnost buněčných membrán a jako obecné protizánětlivé látky, které jsou nezbytné pro zdraví.   Mastné kyseliny jsou nesmírně důležité také pro nervový systém, zejména pro vývoj nervového systému dětí před a po narození.

Pokud jsou mastné kyseliny omega-3 nízké, což je velmi běžné, nervový systém člověka se nevyvíjí správně.   Přispívá to k poruchám pozornosti (ADD a ADHD), autismu, poruchám učení, zpožděnému vývoji a mnoha dalším běžným duševním a emočním problémům dětí a dospělých.   K většině z nich by nedocházelo nebo by k nim došlo mnohem méně často, kdybychom  každý  den užívali například rybí olej nebo lněný olej.

Proč má tolik lidí nedostatek  OMEGA-3

 1. Slunce neprodukuje stejné frekvence jako v minulosti.
 2. Dnes většina lidí nejí maso, vejce, máslo a jiné živočišné produkty od zvířat, které se přirozeně pasou na pastvinách.

Dnes je však většina krav, kuřat , prasat krmena geneticky modifikovanou kukuřicí, granulemi nebo jinými zrny, které obsahují mnohem méně omega-3 mastných kyselin než v minulosti.   Výsledkem je, že jejich maso, mléko a vejce obsahují mnohem méně těchto mastných kyselin.

 1. Většina lidí jí méně másla, sádla , které obsahují některé omega 3 mastné kyseliny.   Místo toho lidé jedí mnohem více rafinovaných rostlinných olejů, jako je kukuřičný olej, slunečnicový olej, světlicový olej, řepkový olej a další, které mají omega-3 velmi málo a ještě  jsou rafinací zničeny ostatní prospěšné látky..

 

CO JE NEJLEPŠÍ ZDROJ KYSELIN OMEGA-3?

Nejlepšími zdroji potravy bohatých na omega-3  je několik ryb, jako jsou sardinky, tuňák a losos.

 Sardinky jsou zdaleka nejlepší díky nízkému obsahu rtuti a jinému obsahu živin, jako je selen.

Dostatečné množství jsou 3 plechovky za týden  pro dospělého člověka ,.  děti potřebují úměrně méně.

 Jiné zdroje potravin nejsou tak dobré.

V syrových mléčných výrobcích od krav krmených na pastvinách  jsou některé omega-3 mastné kyseliny, zejména v smetaně  a máslu.

DOPLŇKY OMEGA-3

Pokud dítě starší 5 let nebo dospělý nechce jíst sardinky, je doporučeno vždy užívat doplněk omega-3, který obsahuje směs EPA a DHA.   To je dnes velmi důležité pro optimální zdraví. Pro těhotné a kojící ženy je to nutností. Podívejme se na tyto doplňky podrobněji.

 1. Kapsle jsou mnohem lepší než nákup oleje.Důvodem je, že olej rychle žlukne.   Tobolky utěsňují vzduch, takže tak rychle nežluknou ani neoxidují.
 2. Pokud musíte olej z nějakého důvodu koupit, nekupujte ochucený druh.Aroma je většinou chemického původu , což je škodlivé.
 3. Preferujeme rybí olej před krillem nebo lněným olejem.
 4. Nekupujte produkty, které obsahují omega 3-6-9.

Nejsou zdaleka tak dobré, protože omega 6 a 9 soutěží s omega-3,  kterých  je potom nedostatek.

 

DENNÍ  DÁVKY

Dospělí.   Obvyklá dávka pro dospělé je 900-1000 mg celkových mastných kyselin za den.   Více je zřídka potřeba.   Pokud budete jíst nějaké sardinky, pak vezměte méně doplňku.

Miminka.   Omega-3 mastné kyseliny jsou mimo jiné rozhodující pro vývoj mozku a nervového systému dítěte.

Dětská výživa vs. mateřské mléko.

Mateřské mléko může obsahovat spoustu omega-3 mastných kyselin.   K tomu však dochází pouze v případě, že kojící matky doplní svou stravu o oleje omega-3.   

Problém mnoha dětí je , že nemají dostatečný přísun  omega-3 mastných kyselin, což   je rozhodující element pro správný vývoj mozku dítěte.

Nutrilite Omega-3 komplex

 

 1. Co jsou tuky

– základní stavební složkou našeho těla, plní tuky řadu nezbytných funkcí – jsou rozpouštědly pro vitaminy A D E K, jsou zásobárnou energie, nezbytné pro tvorbu pohlavních i nadledvinových hormonů, jsou důležitou stavební součástí buněčných membrán.

Rozdělení tuků
Nasycené
  – obsaženy zejména v potravinách živočišného původu (třeba mléčné výrobky, máslo,maso), jejich příjem ve stravě není nutný (slouží jen jako zdroj energie a vitamínů rozpustných v tucích).
Nenasycené  – přijímáme většinou z rostlinných olejů nebo ryb, někdy se jim také říká esenciální (nezbytné) mastné kyseliny – tělo si je nedokáže vyrobit samo z jiných látek.
Historie
Při pozorování některých národů konzumující ve zvýšené míře rybí maso a další produkty vyrobené z ryb (Eskymáci v západní části Grónska) se zjistilo, že některé nemoci (infarkt myokardu, arterioskleroza, některá nádorová onemocnění) se vyskytují v daleko menším procentu než u evropské populace. Lidé žijící v civilizovaném světě také konzumují ve své stravě hojnost bílkovin a tuků. Zajímavé je, že výskyt srdečních infarktů je u Eskymáků konzumujících mnoho ryb a tuleňů asi 400 krát nižší než u ostatních „civilizovaných“ společností.
Ve stravě Eskymáků z celkového množství přijatých tuků tvoří omega-3 mastné kyseliny 13%, v Evropě a Americe jen kolem 1%.

 

 1. Nutrilite Omega-3 complex
  Nutrilite Omega-3 complex obsahuje mastné kyseliny z tuku ryb lovených v hlubokých a chladných vodách Atlantiku – chladné prostředí zvyšuje procento tuku u těchto živočichů a tím i zastoupení omega-3 mastných kyselin. Kyseliny jsou extrahovány z tuku sardinek, makrel a ančoviček.


Obsah účinných látek v 1 tabletě:
 – Kyselina eikosapentaenová (EPA)  –  180 mg
– Kyselina dokosahexaenová (DHA)  –  120 mg

   -Vitamín E  -5 mg

 

Přednosti Nutrilite:
Ryby se po celém světě stále více chovají uměle. Chované ryby mají nižší obsah omega-3 mastných kyselin a nemusí být zdraví tolik prospěšné jako ryby žijící ve volném prostředí (mohou obsahovat zbytky léků užívaných proti nemocem vznikajícím v podmínkách velkochovů). Nutrilite Omega-3 complex obsahuje mastné kyseliny z tuku ryb lovených v hlubokých a chladných vodách Atlantiku (chladné prostředí zvyšuje procento tuku u těchto živočichů a tím i zastoupení omega-3 mastných kyselin).

 

 1. Účinek omega-3 mastných kyselin

Důležité pro tvorbu prostaglandinů  (látky podobné hormonům produkovaným v těle, které regulují rozšiřování cév, ovlivňují zánětlivé reakce a další důležité procesy).
Jestliže se prostaglandiny tvoří z omega-6 mastných kyselin, jsou velmi agresivní a jejich příznivé účinky jsou nedostatečné.
Prostaglandiny vytvořené z omega-3 mastných kyselin mají mnohem silnější příznivé účinky.

 1. Imunita: Podporují imunitní systém => snížení rizika infekcí.
 2. Srdeční choroby a cholesterol:
  – snižují LDL cholesterol a hladinu triglyceridů
  – snižují riziko tvorby krevních sraženin => snižují riziko kornatění tepen
  – snižují rizika aterosklerotických onemocnění
 3. Krevní tlak: – pomáhají snižovat krevní tlak, napomáhají účinnosti některých léků na krevní tlak
 4. Mozková mrtvice: – zpomalují koagulaci krve, která může vést až ke vzniku krevních sraženin a mrtvici.
 5. Diabetes: – pozitivní účinky na místa receptorů inzulinu v buněčných membránách.
 6. Menstruace: – redukují bolesti, nevolnost a jiné problémy spojené s menstruací
 7. Mentální onemocnění: – pomáhají udržovat správné funkce nervové soustavy
 8. Rakovina: konzumace kyselin omega 3 výrazně zpomaluje abnormální růst buněk
 9. Artritida: – protizánětlivé účinky – podpůrná léčba některých onemocnění
 10. Vývoj plodu: – konzumace v těhotenství zabezpečuje vývoj mozku a očí plodu
 11. Chrání a zlepšují pleť

 

 1. Dávkování
  Jako cílená prevence – 1-2 tablety denně, nejlépe s jídlem.
 2. Náš tip

Nenasycené mastné kyseliny jsou citlivé na poškození volnými radikály.
Doporučujeme je proto užívat společně s antioxidanty (Daily, C PlusCal Mag D Plus

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *