Jak odstranit svalové křeče.

Jak odstranit  svalové křeče

Jak odstranit svalové křeče

Svalové křeče se vyskytují u lidí, kteří mají napjaté svaly a nemohou je uvolnit. Tyto křeče jsou velmi bolestivé a úlevu může přinést rychlé doplnění minerálních látek a to hlavně hořčíku. Běžně ztráty minerálních látek může způsobovat cvičení, dehydratace a menstruace

Nejtypičtější křečí dolních končetin je křeč v lýtku. První pomoc při křeči v lýtku spočívá v jednoduchém cviku, kdy zvedneme špičku nohy nahoru, přitáhneme ji k sobě a tím protáhneme celý lýtkový sval. Někdy je nutné zvednout špičku nohy rukama, neboť sval může být tak napjatý, že jej není možné protáhnout.

Svalová křeč ve stehně – je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval, který je křečí postihnut. Při křeči na zadní straně stehna je vhodné zaujmout polohu vleže a zvednout nataženou nohu (nejlépe s dopomocí). Při křeči na přední straně stehna je nutné končetinu v koleni pokrčit. Po uvolnění křeče se nevracejte ke cviku či pohybu, který ji vyvolal, protože je téměř jisté, že se pak křeč objeví znovu.

Svalové křeče v chodidlech – postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Chodidlo je možné protáhnout i rukama. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte. Jedním ze způsobů, jak zastavit křeče, je protáhnout nebo masírovat svaly a mít ve stravě dostatek klíčových živin, jako je draslík, sodík, vápník a hořčík. Tyto významné elektrolyty najdete v následujících potravinách, nebo také v kvalitních doplňcích stravy.

Banány

Pravděpodobně víte, že banány jsou dobrým zdrojem draslíku/358mg/, ale poskytnou vám také hořčík/27mg/ a vápník/5mg/. To jsou tři ze čtyř živin, které potřebujete ke zmírnění svalových křečí. Není proto žádné tajemství, že vrcholoví sportovci, jako jsou např. tenisté jí během zápasu právě banány. Je to populární a rychlá volba pro křečovou úlevu.

Sladké  brambory – batáty a brambory

Stejně jako banány, batáty  poskytují draslík. Ve 100g  brambor je ho 337mg, vápník /30mg/a hořčík/25mg/. Batáty mají malou výhodu oproti banánům, protože obsahují  asi šestkrát více vápníku . Ale nejsou to jen batáty. Podobné nutriční hodnoty má i dýně a brambory.   Navíc, batáty i dýně mají přirozeně v sobě spoustu vody, takže vám pomohou udržet hydrataci.

Avokádo

Avokádo má asi 485 miligramů draslíku, který je důležitý, pro  práci  svalů  a  udržuje vaše zdravé srdce. Receptů s avokádem je velké množství. Je třeba dát pozor na velikost porce, protože má hodně kalorií a také obsahuje mnoho tuku.

 Fazole a čočka

Luštěniny jako čočka, ale hlavně fazole  jsou naplněny hořčíkem.  100 g vařené čočky má asi 36 miligramů hořčíku . Stejné množství vařených fazolí ho má téměř pětinásobně více a to  až 176 miligramů. Fazole mají i vysoké množství draslíku. Navíc mají vysoký obsah vlákniny a studie ukazují, že potraviny s vysokým obsahem vlákniny mohou pomoci zmírnit menstruační křeče, stejně jako kontrolovat hladinu cukru v krvi a snižovat hladiny „špatného“ LDL cholesterolu.

Mléko

Je to přirozený zdroj minerálu, jako je vápník, draslík a sodík. Je také dobré pro hydrataci. Mléko má také bílkoviny, které napomáhají při regeneraci svalové tkáně po cvičení. Všechno výše uvedené může pomoci chránit před svalovými křečemi.

Špenát a brokolice

Jsou bohaté na vápník a hořčík. Přidáním této zeleniny do vaší stravy může  zabránit svalovým křečím. Ženám , které trpí menstruačními křečemi vařený špenát a brokolice , které také obsahují vápník zmírní bolest.

Ořechy a semena

Stejně jako fazole a čočka jsou ořechy a semena skvělým zdrojem hořčíku. Například ve 100g  vlašských ořechů  může být až 158 mg hořčíku a 100 mg vápníku.

Ryby

Někdy jsou svalové křeče důsledkem špatného krevního oběhu. Jíst  ryby jako  je losos, treska , makrela a sardinky  může pomoci  tento krevní oběh zlepšit. Navíc jsou tyto ryby výborným zdrojem dalších pro zdraví člověka prospěšných látek

Pití vody pro maximální hydrataci

Obecně platí, že dostatečný pitný režim  je základ dobrého zdraví. Kolik by měl člověk této vody vypít?

Pro výpočet vaší denní potřeby tekutin použijte náš vzorec:

Váha (kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (v litrech)

Za každých 11 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru

Příklad: Muž , který váží 85 kg by měl vypít denně 85×0,035 =2,975 l čisté vody.

Vodu, kterou získáváte i z jiných nápojů plus ovoce a zelenina,která vodu obsahuje , se do denního příjmu  také počítá. Pokud chodíte intenzivně cvičit alespoň jednu hodinu v kuse, můžete použít  i sportovní nápoje obohacené o potřebné elektrolyty. Vodu z vodovodu můžete upravit domácím filtrem, který dovede z vody odstranit řadu škodlivých kontaminantů.

Doplňky stravy

Je mnoho lidí, kteří v rychlém životním stylu nestačí dostatečně doplňovat potřebné živiny a minerály ze stravy. Nemají možnost si denně vařit potřebné jídla a pro tyto lidi je nezbytné doplnit potřebné látky kvalitními doplňky stravy. Pokud trpíte nočními křečemi je velmi účinné použít přípravek hořčíku Magnesium  sticks.  XS  Působí  okamžitě, protože se vstřebává v dutině ústní. K preventivnímu a dlouhodobému  doplnění hořčíku je velmi prospěšný Ca/Mg s vitamínem D vše od společnosti Nutrilite

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *