Padají vám vlasy?

Máte problém s vlasy

Padají vám vlasy?

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

ÚVOD

Vypadávání vlasů a holohlavost jsou běžným a nepříjemným problémem mnoha lidí. K vypadávání vlasů dochází z mnoha důvodů, včetně výživových chyb, špatného krevního oběhu a hormonální nerovnováhy.

STRUKTURA VLASŮ

Vlasy jsou složeny z proteinových vláken, které jsou různými způsoby provázané. Typ příčné vazby způsobuje, že někteří lidé mají vlasy rovné, zatímco jiní kadeřavé, vlnité nebo kudrnaté. Specifické uspořádání proteinů určuje zdraví i vzhled vlasů.

Vlasové míšky (folikuly, kořínky) procházejí třemi fázemi tvorby vlasů – fází růstu (anagen), klidu (telogen) a odumírání (katagen). Pokud během některé z těchto fází dojde k nedostatku určitých živin, může se objevit vypadávání vlasů.

Alopecie

Vypadávání vlasů ( alopecia ) areata, celková a difuzní  jsou jednoznačně neznámé příčiny. Alopecia areata jsou charakterizovány výskytem aloptických ložisek (bez zánětlivých změn).  Bohužel poměrně často zůstávají trvale. Pro ty postižené touto nemocí je to vážný emocionální problém. Nedostatek zlepšení ve vzhledu může vést k duševním poruchám. Toto onemocnění se může vyskytnout v jakémkoli stádiu života i když je nejčastější u dětí a dospívajících.

Alopecia areata

Alopecia areata se často vyskytuje v rodině. V literatuře najdeme vědecké zprávy poukazující na genetický základ příčin plešatosti. Patří sem poruchy autoimunitního, vaskulárního, psychiatrického a nervového systému.

Průběh onemocnění vede k úplné ztrátě vlasů na pokožce hlavy, obočí a řasách. S alopecií  se  často vyskytují autoimunitní jevy: vitiligo, systémový lupus erythematodes, diabetes typu I, nebo zánět štítné žlázy (Hashimotova choroba).

Kompletní plešatost hlavy může být způsobena hormonálními změnami. Androgenetická alopecia je onemocnění, jehož základními příčinami jsou především genetické predispozice. To představuje více než 90% všech případů plešatosti. Tato porucha postihuje hlavně muže. Příčinou androgenetické alopecie je přecitlivělost těla na dihydrotestosteron (DHT), který vzniká z testosteronu. DHT způsobuje smrštění vlasových folikulů, což vede ke zkrácení fáze vývoje vlasů a zcela zabraňuje vývoji nových vlasů. Plešatost mužského vzorku je často doprovázena mastnou pokožkou hlavy, která je důsledkem nadměrné sekrece kožního mazu.

Androgenetická alopecie

Androgenetická alopecie se může objevit u dospívajících. První příznak onemocnění je takzvané „Vysoké čelo“, nebo vzestup vlasové čáry. V průběhu procesu může pokrýt celou pokožku hlavy. Androgenetická alopecie může také postihnout ženy.Tato nemoc je často doprovázena hirsutismem. V této situaci je to symptom hormonálních poruch. Může to být výsledek syndromu polycystických vaječníků, Cushingova syndromu (primární nebo sekundární hyperreaktivity nadledvin), adrenálního a genitálního syndromu, případně ovariálního nebo adrenálního nádoru. U žen je androgenická alopecie zcela běžná po těhotenství a během menopauzy.

ŽIVINY A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Elementární analýza vlasů

Správná strava, vitaminy a minerální látky doplněné v programu po analýze z vlasů a fyzická aktivita dávají velkou šanci k obnovení správné metabolické rovnováhy.

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů  zjištěné z analýzy stopových prvků ve vlasech

Zinek a RNA transferáza. Zinek je potřebný pro RNA transferázu, což je enzym, který se účastní syntézy DNA a syntézy všech proteinů (bílkovin) těla. Zhoršení metabolismu zinku bude mít vliv na všechny bílkovinové struktury těla. Zinek je rovněž nutný pro syntézu karboxypeptidázy – enzymu potřebného pro trávení bílkovinné části potravy.

  • zinek – je katalyzátorem mnoha změn aminokyselin, přímo ovlivňuje tvorbu keratinu, což je nezbytné pro konstrukci vlasů; zinek ovlivňuje biologickou dostupnost vitaminu A a reguluje činnost mazových žláz – jeho nedostatek urychluje ztrátu vlasů;

Měď a lysyloxidáza. Lysyloxidáza je na mědi závislý enzym, který se účastní syntézy pojivové tkáně. Nerovnováha mědi často vede k mdlým vlasům a k jejich vypadávání. Nadměrné množství mědi způsobuje rozpad struktury vlasů. Měď je také důležitá pro tyrozinázu – enzym potřebný pro produkci melaninu. Melanin je pigment, který dává vlasům barvu.

Vitamíny B-komplex. Mnoho šampónů, kondicionérů a dalších přípravků na vlasy obsahuje vitamíny B-komplex, zejména pyridoxin, PABA a biotin. Tyto vitamíny se účastní metabolismu aminokyselin, které jsou stavebními bloky proteinů (bílkovin).

  • vitamín B6 – jeho nepřítomnost znemožňuje uvolnění nových růstových procesů; vitamín B5 – jeho nepřítomnost způsobuje ztrátu vlasů a praskání koutků úst a očí;
  • biotin vitamín H – jeho nedostatek je příčinou zánětu kůže, brání regeneraci kůže, vlasů a nehtů;
  • inositol – jeho funkce závisí na přítomnosti kyseliny pantothenové, kyseliny para-aminobenzoové, kyseliny listové a biotinu – nedostatek inositolu vede k rychlé alopecii;

Mukopolysacharidy. Mukopolysacharidy jsou součástí pojivové tkáně; jsou nápomocné pro růst vlasů. Jejich syntéza závisí na biologické dostupnosti mědi a dalších živin.

Mužské pohlavní hormony. Nadměrné množství mužských pohlavních hormonů může způsobit „mužský vzor“ vypadávání vlasů u mužů i u žen. Vyvážení biochemie těla může často vyrovnat i hladiny těchto hormonů a obnovit růst vlasů.

Nedostatek proteinů. Nedostatek proteinů (bílkovin) je známou příčinou vypadávání vlasů. Způsobuje snížení lineární rychlosti růstu vlasů a jejich zeslabení, což usnadňuje vypadávání vlasů. Špatné trávení a vstřebávání bílkovin může způsobit vypadávání vlasů, dokonce i když je množství bílkovin v potravě přiměřené.

Další důležité živiny. Vypadávání vlasů může rovněž způsobovat nedostatek síry, vitamínu B6 a B12, stejně jako nadměrné dávky syntetického vitamínu A.

  • vitamín A a β-karoten – jejich nepřítomnost způsobuje suchost a předčasné šedivění vlasů, tvorbu nadměrného množství mazových zátek a komedonů, nadměrnou keratózu vlasových folikulů na kůži;
  • železo – mezi mnoho příznaků nedostatku železa v těle jsou: vši, drsná kůže a padající vlasy (rozlitá ztráta telogenových vlasů);
  • hořčík – prvek, který působí proti ischemii a hypoxii vlasových folikulů; jeho nedostatek zkracuje fázi „anagen“ – vzhled a růst vlasů.

BIOCHEMIE TĚLA A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

Rychlé spalování

Lidé s rychlým spalováním mají zvýšenou hladinu sodíku. Sodík je částečně vylučován kůží a ochlupením včetně vlasů. Pokud máte rychlé spalování, můžete si povšimnout slané chuti své kůže. První dva až tři centimetry vlasu (nejblíže pokožce) aktivně rostou, a mohou sem být ukládány minerály, které mohou být například v období stresu opět vytěženy. Protože se sodík hromadí v tkáni, může vlasový míšek „zkamenět“, což má za následek vypadávání vlasů.

Lidé s rychlým spalováním jsou také náchylní k nedostatku mědi a zinku, což může přispívat k vypadávání vlasů. Nadměrná produkce mužských pohlavních hormonů nadledvinami rovněž souvisí s rychlým spalováním.

Lidé s rychlým spalováním mají nízké rezervy glykogenu a obvykle přeměňují na glukózu některé z tělesných proteinů (tkáňový katabolismus). Řídnutí vlasů u těchto lidí může být způsobeno přeměnou (štěpením) vlasových proteinů na palivo. Ztráta proteinů z vlasů je však mnohem lepší než ztráta proteinů z životně důležitých orgánů a tkání.

Pomalé spalování

Vypadávání vlasů u lidí s pomalým spalováním souvisí s nadbytkem mědi anebo s její biologickou nedostupností (nepřisvojitelností). Nerovnováha mědi způsobuje rozklad struktury vlasů, což má za následek zhoršení růstu vlasů a „mdlé“ vlasy. Nadbytek mědi v tkáních rovněž přispívá k nízké hladině sodíku. Když je sodíku v tkáních málo, zhoršuje se doprava živin do folikulu. Nemohou-li být živiny transportovány do vlasových buněk, objeví se vypadávání vlasů.

Zvýšená hladina mědi anebo vyčerpání nadledvin způsobuje hromadění vápníku v měkkých tkáních těla, včetně vlasů. Nahromaděný vápník zhoršuje transport živin přes buněčnou membránu, což zhoršuje výživu vlasů.

Pomalé spalování často souvisí se zpomalením aktivity štítné žlázy a nadledvin, s nízkým krevním tlakem a se špatným krevním oběhem. Zhoršené prokrvení pokožky může rovněž přispívat k vypadávání vlasů.

Hypotyreóza

Ztráta vlasů při snížené činnosti štítné žlázy je dobře známa. Řídnutí vlasů je jedním z rozpoznávacích znamení snížené činnosti štítné žlázy. Indikátorem snížené činnosti štítné žlázy je vysoká hladina vápníku zjištěná při rozboru vlasů.

Těhotenství

Ztráta vlasů u žen nastává často po porodu. Nahromadění mědi v průběhu těhotenství oslabuje štítnou žlázu, což má za následek vypadávání vlasů.

Nízký poměr sodík / draslík ve vlasech

Poměr Na/K ve vlasech nižší než 2,5:1 naznačuje rozklad proteinů (katabolismus). Draslík je uvolňován z buněk, což způsobuje zvyšování jeho koncentrace vzhledem k sodíku. Protože vlasy jsou tvořeny bílkovinami, může jejich nadměrný rozklad způsobit vypadávání vlasů.

Stres

Často se stává, že k vypadávání vlasů dojde bezprostředně po stresující situaci. Stres může být tělesný, způsobený například chorobou nebo chemoterapií, nebo duševní či emocionální.

Stres způsobuje rychlé vyčerpání zinku, u lidí s rychlým spalováním dochází i ke ztrátě mědi. U lidí s pomalým spalováním se může stát měď vlivem stresu biologicky nedostupnou (nepřisvojitelnou). Stres může zhoršit prokrvení pokožky na hlavě a také trávení a vstřebávání bílkovin. Stres rovněž zvyšuje potřebu vitamínů skupiny B, což může vést k jejich nedostatku.

Chemoterapie

Určité cytotoxické léky používané při léčbě rakoviny mají za následek vypadávání vlasů. U osob podstupujících chemoterapii bylo pozorováno zpomalení ztráty vlasů, pokud spolu s chemoterapií užívali potřebné vitamíny a minerály.

Jak postupovat pokud nemám provedenou analýzu z vlasů?

Obecně lze doporučit používání přírodních  doplňků . Špičkou na trhu je   zn. Nutrilite.

Základní varianta:

Mutivitamín Daily 1-0-0

Biotin C       1-0-0

Zinek  1-0-0

Mytí a masírování vlasů a vlasové pokožky ojedinělými výrobky na trhu zn. Santinique

ZÁVĚR

 Hlubším pochopením vlivu živin a metabolické rovnováhy na růst a zdraví vlasů je možno problému vypadávání vlasů předcházet, nebo jej i zvrátit.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *