Úvod
Ženy, které otěhotní nebo uvažují o tom, že by chtěly otěhotnět, se často ptají, zda by měly používat specifické výživové postupy ve svém těhotenství.
Ze zkušenosti laboratoře pro analýzu z vlasů se stovkami těhotných žen vyplývá, že program je nejen bezpečný, ale také často zlepšuje nejen zdraví matky, ale hlavně narozeného dítěte.
Kvalitní a přírodní výživové doplňky mají velmi nízkou úroveň toxicity a jsou bezpečné těhotným ženám. Ve skutečnosti je to jeden z mála případů, kdy lékařské úřady souhlasí s tím, že by vitaminy a minerály měly být užívány během těhotenství.
Jediný vitamin, který má určitou toxicitu pro vývoj plodů, je vysoká dávka syntetického vitaminu A/retinolu/. Nicméně vitamín A v programech vyvažování výživy pro těhotné ženy se udržuje v bezpečném množství 4 000 až 8 000 IU denně.
Jednou z nejdůležitějších rolí doplňkových vitamínů a minerálů je prevence vrozených vad. Vrozené vady se celosvětově od roku 1950 zdvojnásobily. I když to může být částečně způsobeno zhoršeným životním prostředím a toxickými chemikáliemi, bezpochyby hraje důležitou roli výživa ženy. Zinek a kyselina listová například pomáhají předcházet poruchám neurální trubice, což je častá, ale velmi závažná vrozená vada.
Mnohokrát žena ani neví , že je těhotná už několik týdnů. A právě tyto počáteční týdny těhotenství jsou nejdůležitější pro správný základ vývoje plodu. Doba před tím, než žena otěhotní anebo je časně těhotná je čas, kdy potřebuje doplňky nejvíce! Tento problém byl v mnoha primitivních kulturách řešen tak, že po svatbě mladá žena dostávala speciální potraviny, které obsahovaly kyselinu listovou zinek , vápník a hořčík a ryby.
Dalším problémem je, že podle zkušeností laboratoře pro analýzu vlasů je, že korekce těla může trvat od několika měsíců až do několika let výživové terapie. Pokud si žena přeje, aby se cítila dobře a měla zdravé děti, čas na zahájení programu zjevně není, když je těhotná, ale nejméně půl roku předtím, než otěhotní. Provedená analýza z vlasů zavčas odhalí nedostatky a je čas na nápravu.
Analýza vlasů a program vyvažování výživy jsou vynikajícími nástroji pro začlenění do programu budování zdraví, který by měl začít mnohem dříve, než mladá žena zvažuje těhotenství. Je potom velmi pravděpodobné, že matka i dítě mají zdravé těhotenství a porod.
Pro těhotnou ženu je nejdůležitější výživa . Existuje totiž zvýšená potřeba všech vitamínů a mnoha minerálů. V mnoha případech poskytne vysoce kvalitní výživa a doplňkové živiny v programu výživové rovnováhy vše, co je potřeba. V některých případech může být během těhotenství doporučeno několik změn ve výživovém programu.
Například kyselina listová je považována za velmi důležitou pro těhotné ženy a denní příjem kyseliny listové 400 mcg. dvakrát denně je doslova nezbytný. Dietní zdroje kyseliny listové zahrnují listovou zeleninu, arašídy, ledviny a játra. Vaření může snížit obsah kyseliny listové v potravinách.
Vápník a hořčík je pro těhotné ženy také velmi důležitý. Pokud je vápník nebo produkt vápníku / hořčíku zařazen do programu výživy, není třeba vápníku navíc.
Železo je také důležité pro těhotné ženy. Železo by mělo být přidáno do programu – denně až 25-30 mg nebo podle pokynů lékaře. Potraviny, které také pomáhají dodat železo, zahrnují maso z organů a tmavě zelenou listovou zeleninu.
Fosfor je dalším důležitým minerálem pro těhotné ženy. Fosfor lze získat z bílkovinných potravin, ořechů a semen a celých zrn. Doplňky fosforu nejsou potřeba.
Jiné živiny byly zjištěny jako nedostatečné u mnoha těhotných žen, včetně vitamínu C a stopových minerálů. Doplňování se může vyhnout těmto nedostatkům, které mohou způsobit malé porodné por, poruchy učení a další problémy.
V počátku těhotenství, pokud je množství zinku vyšší než 50 mg, může být potřeba tento příjem snížit. Těhotenství vyžaduje měď pro udržení těhotenství. U malého počtu žen by nadměrný příjem zinku mohl snížit hladinu mědi a zvýšit riziko potratu. Později v těhotenství, kdy je potrat mnohem méně pravděpodobný není třeba žádné omezení zinku.
Příjem vitaminu A by neměl přesáhnout 4 000 – 8 000 IU denně.
Ovlivňuje vylučování toxických kovů plod?
Během programů vyvažování výživy není neobvyklé, že se člověku navrací zdraví a probíhá hojivá reakce a její součásti je také vylučování toxických kovy . Naší zkušeností je, že eliminace toxických kovů, které se vyskytují během těhotenství, neovlivňuje plod. Toxické kovy jsou vylučovány normálními cestami – to je játry, ledvinami a střevem. Pokud matky vylučují více toxických kovů, může to zabránit tomu, aby toxické kovy zasáhly plod.
Jaké změny mohou nastat v metabolismu v důsledku těhotenství?
Během těhotenství může dojít k řadě metabolických změn. Obecně vzrůstá celkově činnost žláz s nárůstem hormonů štítné žlázy, adrenálních a ženských pohlavních hormonů. Během těhotenství zůstanou hladiny estrogenu a progesteronu nadále zvýšené a nadále se zvyšují v průběhu těhotenství.
Ženy, které mají měděnou nerovnováhu, často postihuje nevolnost a zvracení brzy v těhotenství. To je známá raná nemoc těhotenství. To je stav, který je důsledkem nárůstu estrogenu a mědi, ke kterému dochází brzy v těhotenství. Vitamin B6 , vitamín C a další antagonisté mědi mohou být užiteční pro potlačení této nevolnosti.
Preeklampsie nebo eklampsie jsou vážnější komplikace těhotenství zahrnující retenci soli a vody, edém a cévní křeče, které mohou ohrožovat život matky. Podle našich zkušeností se tyto příznaky nevyskytují u žen, které provádějí cílenou těhotenskou suplementaci.
Nárůst hmotnosti u ženy je normální jev v těhotenství. Většina tohoto nárůstu by měla být v posledních 2 trimestrech. U zdravé ženy by přírůstek hmotnosti měl být v rozsahu 10-15 kg
Neexistuje žádná zvláštní strava pro těhotenství. Dieta by však měla zdůrazňovat vysoce kvalitní potraviny a odpovídající výživu. Příjem bílkovin a kalorií se musí poněkud zvýšit, aby se vykompenzovaly větší potřeby těla. Doporučuje se zvýšení bílkovin o 20-40 gramů a zvýšení kalorií o 500-1500 za den v závislosti na fyzické aktivitě ženy. Jednoduché, ale důležité nutriční poradenství zahrnuje:
Správná výživa vám pomůže udržet optimální zdraví a umožní správný vývoj vašeho dítěte.
Nejdůležitější principy výživy
Pravidlo 1:
Jezte pravidelně a rozmanité pokrmy
Během dne byste měli jíst 4-5 jídel.
V těchto jídlech musí být :
-Celozrnný chléb, cereálie, těstoviny, rýže, obilí nebo obiloviny ( jsou zdrojem vlákniny, vitamínů skupiny B, železa, manganu, selenu).
-mléčné výrobky – čerstvé mléko (vyhnout UHT) , smetana, přírodní jogurt, kyselé mléko (přísun aminokyselin, je zdrojem acidofilních bakterií a laktózy potřebné k rozvoji správné bakteriální flóru ve střevech). Dejte si pozor na rady, abyste pily hodně mléka.
Mnoho žen má určitý stupeň intolerance laktózy, nebo jiné alergie na mléčné výrobky. Pokud se nebudete cítit dobře při konzumaci mléka, existuje mnoho dalších vysoce kvalitních zdrojů bílkovin a vápníku. Zdroje vápníku zahrnují sezamová semínka, mandle, tmavou zelenou zeleninu a sardinky.
-různá jídla z masa, ryb nebo vajec se zeleninou, ovocem.
– rostlinné tuky – alespoň jedna lžíce denně různé oleje: olivový olej, olej z hroznových semen, řepky, slunečnice, atd
Vyhněte se silným stimulantům :
cigarety a alkohol (absolutně), silná černá káva, černý čaj.
sycené nápoje a sladkosti (obsahují umělé konzervační látky, barviva a vůně).
Pokud máte pocit žízně pijte kvalitní pitnou vodu/ 2.litry/, přírodní čerstvé ovoce a zeleninové šťávy, bylinné čaje, ovocné čaje, zelený čaj a kávu z obilovin.
Vyhněte se kořením a potravinám, které jsou velmi aromatické a pikantní.
Pravidlo 2.
Vždy začněte den snídaní
Pokud pravidelně nesnídáte je to důvodem nízké hladiny glukózy v krvi, což může vést k závratím a nebo k mdlobám. Snídaně poskytne sílu po celý den pro vás a vaše dítě.
Na snídani si můžete vychutnat mléčnou polévku s müsli, ovesné vločky se sušeným ovocem. Vejce v jakékoli formě a také kvalitní mléčné výrobky. Stejně často byste měli jíst ryby v kombinaci s mléčnými výrobky. Pokud pijete kávu používejte obilnou kávu, zelený čaj nebo černý čaj s mlékem.
Pro druhou snídani můžete jíst pečené ovoce (jablko, hrušku, švestku) s několika ořechy (všechny druhy ořechů je nutné spařit vřelou vodou k usmrcení hub a plísní).
Pravidlo 3.
Nejdůležitější doplňky:
Kyselina listová
Je velmi důležitá k spojení spermie a vajíčka/ fertilizace/ . Její nedostatek způsobuje defekty neurální trubice dítěte (rozštěp ). Tyto vady vznikají v prvních 3-4 týdnech života plodu, když žena kolikrát neví , že je těhotná. Nedostatek kyseliny listové v těle může způsobit potrat nebo jiné nebezpečné komplikace.
Kyselinu listovou lze nalézt v játře , vejcích, v celozrnném chlebu , ovoci (např. banány), zelenině (např. růžičková kapusta, špenát, chřest, brokolice, květák a v menších množstvích v hlávkovém salátu, okurkách a paprikách). Potřeba kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství je tak velká, že je nutno stravu podpořit doplňky, které obsahují až 400 až 1000 μg kyseliny listové.
Železo
Nedostatek železa je nejčastější výživovou nedostatečností u dětí a nejčastější příčinou anémie. Doporučená profylaxe u kojenců je doplňování železa v potravinářských produktech nebo ve formě doplňků stravy. Anémie u těhotných žen více než 2-násobné zvyšuje riziko vzniku anémie u dětí ve srovnání s dětmi matek, které měly železo v normě. Nejlepší získání železa dosáhnete z živočišných produktů, např. červené maso nebo játra. Horší zdroje jsou v rostlinných produktech, jako jsou ořechy, dýňová semena, slunečnice a celozrnný chléb.
Bohužel železo je špatně absorbováno z jídla. Vitamin C spotřebovaný před jídlem má příznivý vliv na jeho vstřebávání. Měli byste se vyvarovat spousty silného čaje, kávy, rebarbory, nápojů z koly. Sloučeniny obsažené v těchto látkách, tj. taniny, oxaláty, fosfáty, prakticky brání absorpci železa.
Nedostatek železa vede k anémii, kterou trpí mnoho těhotných žen, zejména ve třetím trimestru. Stojí za to zajistit si před těhotenstvím doplňky železa s kyselinou listovou a vitamínem C. Pozoruhodné jsou doplňky zn. Nutrilite. Buďte ale opatrní při užívání jiných ne tak kvalitních produktů, protože příliš mnoho nevhodného železa nepříznivě ovlivňuje střeva, zejména bakteriální flóru (může se objevit černá stolice a dokonce i krev ve stolici).
Hořčík
Nedostatek hořčíku během těhotenství vede k patologickým stavům. Procesy tvorby placenty a plodu u těhotných žen jsou normální pouze tehdy, když má tělo matky správné množství hořčíku. Čtyřměsíční plod zvýší svou hmotnost do porodu 20 x, zatímco obsah hořčíku a vápníku se zvyšuje 40 x .
Nedostatek hořčíku vede k předčasnému porodu a porodům dětí s příliš nízkou tělesnou hmotností. Tyto nedostatky jsou také základem patologických stavů oběhového systému, neurologických onemocnění, metabolických poruch a komplikací během těhotenství.
Budoucí matka by během těhotenství měla konzumovat až 300 mg hořčíku denně.
Získat denní příjem hořčíku ze stravy je dnes prakticky nemožné. Potraviny se supermarketů, které obsahují glutamát a aspartam obsažené v těchto produktech urychlují ztrátu hořčíku z těla matky. Nedostatek hořčíku v těle je také způsoben dlouhodobými stresovými reakcemi, pitím kávy, alkoholu a konzumace přebytečných sladkostí. Dokonce i lidé, kteří jsou přesvědčeni, že vedou zdravý životní styl, jsou vystaveni zjevnému nebo latentnímu nedostatku hořčíku.
Vápník
Vápník patří do skupiny nejdůležitějších „stavebních materiálů“ pro naše tělo. Vyskytuje se hlavně v kostech, ale asi 5% vápníku je velmi důležitým prvkem ovlivňujícím udržení metabolické rovnováhy. Vápník je potřebný pro to, aby si dítě vybudovalo silné kosti, správný vývoj svalů, srdce a nervového systému.
Pokud čekáte dítě nezapomeňte,že nedostatek vápníku má nepříznivý vliv na vývoj plodu. Dítě bude mít nízkou porodní hmotnost a mohou také nastat vývojové vady.
Během těhotenství byste měli užívat 1000 – 1200 mg vápníku po celý den.
Aby se vápník dobře absorboval, měli byste konzumovat vitamín D. V slunečných dnech je půlhodinová chůze dostatečná k tomu, aby tělo vytvořilo potřebné množství tohoto vitamínu. Na podzim a v zimě musíte jíst mastné mořské ryby, vejce a mléčné výrobky. Perfektní pro doplnění hořčíku a vápníku v těle budoucí matky jsou přípravky v poměru 2/1 nebo 3/2 vápníku k hořčíku s vitamínem D . To velmi dobře splňuje preparát společnosti Nutrilite Ca/Mg +vit.D
Omega 3
Konzumace omega 3 je nezbytná, aby dítě bylo zdravé a bylo chytré. Přítomnost těchto kyselin ovlivňuje správný vývoj těla dítěte, zejména nervového systému. Teprve potom se může dítě správně rozvíjet intelektuálně a mít všechny funkční smysly. DHA má zvláštní význam pro správný vývoj mozku a zraku. Od čtvrtého měsíce těhotenství se DHA staví do sítnice dítěte a podílí se na transformaci světelných signálů na nervové impulsy, které se přenášejí do mozku. Více nenasycené mastné kyseliny jsou rozděleny do dvou skupin: omega 3 a omega 6.
Pro lidi jsou obě skupiny kyselin nezbytné, ale omega 3 hraje zvláštní roli v lidském vývoji. Patří zde ALA, DHA a EPA. Doporučený denní příjem je 2 g ALA,
Jediným zdrojem DHA pro dítě je jeho vlastní matka. Tělo těhotné ženy však není schopné produkovat dostatek DHA samostatně. Denní potřeby DHA během těhotenství se zvyšují čtyřikrát. DHA předává matka dítěti nejprve skrze placentu a pak kojením v mléce. Do konce třetího měsíce těhotenství shromažďuje matka odpovídající dávky DHA, které dítě používá ve druhé polovině těhotenství a během kojení.
Budoucí matka má dvě možnosti výběru:
Příjem DHA rostlinného nebo rybího původu. Ryby samy nevyrábějí omega-3 kyseliny, ale vytváří je z řas, které jedí. Proto jsou nejlepší mořské ryby, jako je makrela, losos, treska, tuňák, sleď, sardinky aj. Ve vědecké literatuře je věnována velká pozornost možnosti toxických sloučenin, např. těžkých kovů, v produktech pocházejících z ryb. Těhotné ženy a děti do čtyř let by si měli proto dobře vybírat zdroje těchto ryb. Měly by to být ryby s otevřeného moře a ne s farmových chovů, kde jsou tyto ryby průmyslově krmeny a léčeny. Pokud nevíte, odkud ryby pocházejí, je lepší brát kvalitní doplňky omega 3.
Lecitin
Lecitin je směs fosfatid, fosfatidylcholinu, fosfatidylserinu, fosfatidylethanolaminu a fosfatidylinositolu, získaných z rostlinných olejů nebo vaječných žloutků. Fosfolipidy se nacházejí ve všech buňkách a tvoří součást buněčných membrán. Jsou zapojeni do metabolismu lipoproteinů.
Doplnění lecitinu je indikováno:
V degenerativních procesech nervového systému (je to nejčastěji v membránách a strukturách intracelulárních neuronů). Během zvýšené duševní a fyzické námahy, oslabené koncentraci a poruchách paměti.
Lecitin je prekurzorem acetylcholinu, – neurotransmiter ovlivňující vazodilatace, snížení krevního tlaku, snížení srdeční frekvence, posílení bronchiálního hladkého svalstva, střev a močového měchýře. Lecitin chrání člověka před tukovou játrou, posiluje ledviny a myokardiem; Pravidelné doplnění lecitinu zlepšuje lipidový profil, což snižuje riziko infarktu.
Nezapomeňte, že lednička budoucí matky má být plná různých jídel v malých porcích. Čím více budete diverzifikovat vaši dietu, tím nižší je riziko výskytu chyb.
Vyhněte se všem potravinám obsahujícím cukr. Diabetes se může vyvinout během těhotenství a zhoršuje se spotřebou rafinovaných sacharidů.
Může pokračovat výživový program při kojení?
Ženské výživové potřeby jsou větší během laktace než kdykoli jindy. Budoucí zdraví dítěte je velmi ovlivněno kvalitou mateřského mléka a jeho časnou výživou. Nutriční obsah mateřského mléka přímo ovlivňuje zdraví dítěte. Aby bylo zajištěno vysoce kvalitní mateřské mléko, lze během laktace pokračovat v programu výživové rovnováhy.
Závěr
Provedená analýza z vlasů před těhotenstvím nebo během těhotenství je skvělý nápad. Nejlepší je zahájit program několik měsíců nebo rok předtím, než chcete otěhotnět. Matka zlepší své zdraví a poskytne maximální ochranu plodu před vrozenou vadou. Nejen, že program pomůže předcházet vrozeným vadám, ale dítě se narodí s méně toxickými kovy, vyspělejší v dobré zdravotní kondici. Stejně tak je to u matky, která v poporodním období může plně kojit v dobrém zdraví.
Chci dostávat zajímavé články z oblasti zdraví a hubnutí