Měď ÚVOD
Znáte někoho, kdo trpí bolestmi hlavy, únavou, nespavostí, depresemi, kožními vyrážkami, poruchami učení nebo premenstruačním syndromem? Tyto příznaky mohou být symptomy nerovnováhy mědi – extrémně závažné nutriční nerovnováhy.
Toxicita mědi je často jako příčina zdravotních problému přehlížena a tyto zdravotní komplikace jsou často nesprávně diagnostikovány s těchto důvodů:
Role mědi v těle
Měď má řadu důležitých funkcí v lidském těle. K problému obvykle dochází, když je jí příliš mnoho v měkkých tkáních těla.
1.Kosti a pojivové tkáně.
Měď reguluje vápník v kostech a má regenerační vliv na opravy pojivových tkáni jako jsou šlachy, vazy, kůže, vlasy, nehty, tepny a žíly
Nerovnováha může přispět k osteoporóze, k vzniku kostních ostruh, a téměř ke všem problémům s pokožkou, vlasů a nehtů. Jiné příznaky zahrnují nejvíce kardiovaskulární problémy, skoliózu a další kosterní a strukturální nerovnováhy.
2. Produkce energie v buňkách
Měď je potřebná v závěrečných krocích Krebsova energetického cyklu s názvem elektronový dopravní systém. Toto je místo, kde se vyrábí většina naší buněčné energie. Jakýkoliv problém se špatným množstvím mědi způsobuje únavu, deprese a dalších nerovnováhy související s nízkou energií.
3. Imunitní odpověď
Měď musí zůstat v rovnováze se zinkem. Dojde-li k narušení rovnováhy, je člověk více náchylný ke všem infekcím, zejména houbových a kvasinkových infekcí, které jsou dnes tak běžné. Například, většina lidí , která konzumuje hodně cukru má střevní kvasinky candidy
4.Štítná žláza a Nadledvinky
Štítná žláza je velmi citlivá na měď.Částečně je to díky své povaze , jak snadno je ovlivněn sympatický nervový systém. Společné podmínky viděné s nerovnováhou mědi patří hypotyreózy a dokonce i hypertyreózy určitého typu, které jsou velmi časté. Gravesova choroba je obvykle v důsledku stresu, mědi nerovnováhy a často vysoké rtuti . Každý, kdo má takovou diagnózou nebo hypertyreózu měl by mít analýzu z vlasů, aby byl jeho výsledek správně interpretován.
Nejčastěji problémy zmizí při správně navrženém nutričním programu, kdy dojte k vyvážení všech faktorů. Snížení všech stresových stavů a vyvážení chemie těla jsou přirozenou kladnou zdravotní reakcí. Chirurgie nebo léčba radioaktivním jódem je příliš drastická a ve většině případů není nutná.
5.Reprodukční systém
Měď úzce souvisí s metabolismem estrogenu a je nutná pro plodnost žen a udržení těhotenství. Nerovnováha může způsobit všechny myslitelné ženské potíže , jako je premenstruační syndrom, cysty na vaječníku, neplodnost, potraty, sexuální dysfunkce a další. Ovlivňuje méně muže než ženy , ale i u mužů má vliv na potenci a sexuální apetit, stejně tak jako u žen.
6. Nervový systém
Měď stimuluje produkci neurotransmiterů epinefrinu, norepinefrinu a dopaminu. Je také nutná pro monoaminoxidázu, enzymu potřebného v souvislosti s výrobou serotoninu. Výsledkem je, že měď je zapojena ve všech aspektech centrálního nervového systému. Měděné nerovnováhy jsou velmi často spojeny s psychologickými a neurologickými onemocněními. Patří mezi ně ztráta paměti, a to zejména u mladých lidí, deprese, úzkost, bipolární poruchy, schizofrenie a další .
Tři měděné nerovnováhy
Může se stát , že člověk má vysoké hodnoty tohoto prvku a je ve stavu jedovatosti mědi, nebo je měď v těle ve stavu biologicky nedostupná, to je , že je v těle ve zvýšeném množství, ale není na správném místě buněk . Měď se vyskytuje v některých potravinách, ve větším množství, jako jsou maso, vejce, drůbež, ořechy, semena a zrna. Další jídla jsou poměrně nízké v mědi, jako je zejména. ovoce, zelenina a obilniny
Rafinované potraviny jsou v mnoha případech nízké v mědi. Také některé, zejména děti, potřebují mnohem více mědi než ostatní.
Rychlý metabolismus potřebujete více mědi, zatímco pomalé metabolické typy mají často příliš velké množství mědi. Tyto závěry platí obecně z mnoha výsledků analýzy z vlasů..
Pomalé metabolické typy mají často v těle nadměrnou měď a jsou tak mnohem náchylnější k nerovnováze tohoto druhu.
Co je to biologicky nedostupná měď?
je to velmi běžná situace, měď je přítomná v nadbytku v těle, ale nemůže být správně použita v buňkách. Důvodem je to, že potřebuje k sobě správné minerální látky a vazební proteiny ,tak aby mohla být tato měď správně přepravována do buněk. Je to často v důsledku nedostatku ceruloplasminu nebo metalothioneinu. Bez dostatečných vazebných proteinů se takto volná nevázaná měď může volně pohybovat v těle, kde se může akumulovat především v játrech, mozku a ženských orgánech.
Když měď je biologicky nedostupná, člověk může mít symptomy jak toxicity mědi tak i deficitu mědi. Ty se vyskytuje téměř vždy u lidí, kteří jsou ve stavu zvaném pomalý metabolismus. Jak bylo uvedeno výše, nedostatek mědi se vyskytuje nejčastěji u lidí, kteří jsou ve stavu zvaném rychlé spalování.
Důležité příznaky nerovnováhy mědi
Místa, kde se měď akumuluje jsou jako první játra , pak mozek a reprodukční orgány. Měď může ovlivnit jakýkoliv orgán nebo systém těla. Nicméně, to obvykle postihuje asi čtyři nebo pět hlavních systémů v těle. Jedná se o nervový systém, mužský a ženský reprodukční systém, pojivové tkáně, jako jsou vlasy, kůže a nehty a orgány jako je játra. Pojďme si jednotlivé oblasti probrat detailně.
Měď a nervový systém
Dr. Paul Eck popsal měď jako „emocionální minerál“. Důvodem pro toto je, že měď a její nerovnováha souvisí tak významně s centrálním nervovým systémem. Psychiatrické důsledky nerovnováhy mědi jsou obrovské, i když měď nemá vliv na jiné systémy těla. Když je měď dána do rovnováhy pacientům se dramaticky zlepšuje jejich zdravotní stav..
Dysfunkce nervového systému
Výzkumem se zjistilo, že zlepšení množství mědi v těle řeší 20 až 30 různých duševních a emočních onemocnění. Patří zde sebevražedná deprese a úzkost , násilí, bipolární poruchy, fobie, Tourettov syndrom a schizofrenie. K Jiným poruchám, které reagují překvapivě dobře po vyrovnávání mědi patří epilepsie, ADD, ADHD, autismus, opožděný duševní nebo emoční vývoj a mnoho dalších.
Záchvaty paniky, migrény, mozková mlha, nespavost, nervozita, podrážděnost a jiné také často zahrnují měď.
Měď a násilí
Měď má tendenci ke zvýšení všech negativních emocí, takže může dojít k násilí daleko více v těch lidí , kteří mají mědi nadbytek
Měď a anemie
Jedním z nejčastějších příznaků biologicky nedostupné mědi je anémie, která se zobrazí stejně jako anémie z nedostatku železa. Nejvíce postiženy jsou mladé dospělé ženy, a někdy děti. Vegetariáni mají vysokou tendenci k vysokým převýšením biologicky nedostupné mědi a bývají často i zdravotně postiženi.
Oprava
Jen málo lékařů si uvědomuje hlavní důvod k chudokrevnosti. Jako výsledek, většina lékařů dělá tu chybu, že dává velké množství doplňkového železa. Železo může zvýšit funkci nadledvinek , zlepšit účinnost mědi , čímž se snižuje chudokrevnost. Nicméně, železo dráždí střeva a přetížení železem je dnes velmi běžné a pro pacienta mnohem horší..
Správná léčba vyvážení mědi vyžaduje analýzu vlasů a kompletní nutriční vyvažovací program. Pak chudokrevnost zmizí sama od sebe.
Měď a infekce
Nerovnováha mědi způsobuje Infekce, zejména sinus a další houbové a plísňové infekce. Je to několik příznaků jako je ucpaný nos nebo post-nosní kapání. Měď je také zapojena do akutních a chronických střevních onemocnění v souvislosti candida albicans.
Měděné nerovnováhy umožňují růst houbových organismů, kterým se daří v těle. To je důvod, proč se někteří lidé prostě nemohou zbavit Candida albicans nebo chronických kvasnic, parazitární infekce a infekce dutin .
Měď je také spojena s mnoha dalšími typy infekcí, protože zinek je potřebný pro správnou imunitní odpovědi. Zvýšená nebo nedostupná měď způsobuje nízkou úroveň tkáňového zinku, i když krevní testy mohou být normální.
Měď a kvasinkové onemocnění
Naše tělo kontroluje a reguluje díky mědi růst kvasinek. To je proto ,že měď podporuje aerobní metabolismus, typ buněčného metabolismu. Přesněji řečeno, měď spolu s železem, které jsou potřebné pro elektronový dopravní systém výroby energie
V kontrastu, kvasinky a houby jsou anaerobní. To znamená, že se fermentují cukry pro jejich výrobu energie. Tak, když měď není k dispozici pro tělo v dostatečném množství,je blokován kyslík a fermetaci cukrů se v takovém prostředí velmi dobře daří.
Z tohoto důvodu se například síran měďnatý často požíva v zemědělství aby zabíjet kvasinky a houby. Měď se také používá v některých bazénech.
Měď a reprodukční systém
Ženy mají tendenci mít vyšší hladiny mědi než muži. Ženy mají také více symptomů souvisejících s nerovnováhou mědi..
Pre-menstruační syndrom
Příznaky PMS napodobují příznaky mědi nerovnováhy. K tomu dochází proto, že hladiny estrogenů a hladiny mědi korelují dobře a obě se zvyšují před menstruací. Zinek a vitamin B6 před menstruací může často dostatečně zmírnit příznaky premenstruačního napětí . Někdy je však, příčina PMS složitější.
Další příznaky související s pohlavními orgány patří amenorea, dysmenorea, Myomy, ovariální cysty, pánevní zánětlivé onemocnění, fibrocystické nemoci prsu, endometrióza a případně pánevní zánětlivé onemocnění.
Potraty a neplodnost
Měď musí držet těhotenství. Studie ukazují, že ženy s nízkým estrogenem a nedostupnou mědí mají více potratů. Oprava měděné nerovnováhy může nesmírně pomoci k normálnímu otěhotnění. Neplodnost, je častější u žen s vysokou mědí biologicky nedostupnou.. To může být způsobeno, z části, slabými nadledvinkami, které vedou ke vzniku nerovnováhy mědi. Problémy s plodností, však mohou být v důsledku mnoha faktorů a vždy je třeba podstoupit odborné vyšetření.
Nízké libido u mužů a žen
Vzhledem k tomu, měď zvyšuje tkáňové hodnoty vápníku hlavně u žen , jejich energie neustále klesá a často ztrácejí zájem o sex. Jejich tělo se může stát trochu „necitlivé“, protože nadměrné tkáňové hladiny vápníku májí sklon k tomu, aby byl nervový systém méně citlivý.
Nízký sexuální zájem u mužů je také v souvislosti s mědi, která interferuje s metabolismem zinku. Mužské spermie a tekutiny jsou velmi bohaté na zinek. Pokud je zinku nedostatek , bude mužská plodnost a mužská sexuální výkonnost velmi trpět. Ve většině případů, tyto problémy lze snadno překonat pomocí korekce hladiny zinku a mědi v těle pomocí nutričních metod vyrovnávání.
Estrogen dominance a měď. Měď-toxické ženy jsou často estrogen dominantní. To znamená, že mají více estrogenu v jejich tělech, úměrně, než mají progesteron
Muži a nerovnováha mědi
Chlapci a muži jsou daleko více postiženi, když je měď nevyvážená, než jsou ženy. Muži by měli mít dominanci zinku. Zinek vyrovnává měď v těle a má zásadní význam pro mužskou reprodukční činnost.
Mezi muži jsou tyto příznaky: růst a vývojové zpoždění, ADD, ADHD, autismus a příbuzné poruchy mozku. U mužů, příznaky toxicity mědi, obvykle je zvětšení prostaty, infekce prostaty a do určité míry rakoviny prostaty. Jiné zahrnují ED nebo-li erektilní dysfunkce, která se kdysi říkalo impotence, deprese, úzkost a dokonce i násilí. Jiné jsou testikulární bolest a v některých případech rakovina varlat .
Sekundární pohlavní znaky a měď.
Sekundární pohlavní znaky jsou aspekty sexuality, které jsou více duševní a emocionální, než jsou fyzické. Například, někteří lidé prostě miluju sex a ženy, zatímco jiní jsou méně sexuální. Rozdíly mají co do činění s hormonálními hladinami, a často s měděnou nerovnováhou .
Antikoncepční pilulky a nitroděložní tělíska pro kontrolu porodnosti.
Tyto dvě antikoncepční metody rozhodně ovlivňují metabolismus mědi v těle.
Tento aspekt ženské „sexuální revoluce“ pravděpodobně způsobil vnejvíce katastrof v oblasti zdraví žen. Vznik rakoviny, například, může trvat roky a tak ženy nechápou jaké nebezpečí jim hrozí. Pravdou je, že i když žena ukončí užívání antikoncepce, její riziko rakoviny zůstává vysoké celý život.
Měď a pojivová tkáň
Měď je nutná pro tvorbu kolagenu. Nedostatek mědi způsobuje aterosklerózy a jiné kardiovaskulární nemoci. Přebytek mědi nebo měď nedostupná často způsobuje problémy s pojivovou tkání, narušením disulfidických vazeb v pojivové tkáni.
Měď a vitamin C
Měď a vitamin C jsou přímí antagonisté. To znamená, že stojí proti sobě v těle. To je jeden z důvodů, že se mnoho lidí cítí velmi dobře když bere hodně vitaminu C. Měď má tendenci k oxidaci a zničení vitamínu C v těle. To vyžaduje dávku vitaminu C alespoň asi 500 mg denně, což je mnohem vyšší, než je minimální denní potřeba asi 60 mg.
Nadbytek mědi může snadno vést k nedostatku vitamínu C v těle a spolu s ním k mnoha příznakům nedostatku vitaminu C. Je však pravda ,že i nedostatek mědi způsobuje problémy pojivové tkáně, zejména v systému, srdce, srdce a cévy, kde je tendence aneurismu a aterosklerózy.
Příznaky
Příznaky spojené s pojivovou tkání a kloubů patří artritida, osteoporóza, strie a společné problémy jiného druhu. Jiné zahrnují skoliózy, kyfózy (špatné držení těla) a mnoho z podmínek kůže, vlasů a nehtů a nehtů na nohou.
Mezi nejběžnější, například, jsou vypadávání vlasů, zejména u žen.
Měď a závislosti
Závislost může souviset s mědí a nadledvinkami. Užívání stimulantů, hlasitá hudba, sex a dokonce i cvičení stimuluje nadledviny. To pomáhá udržovat měď k dispozici, a dělá to, že se člověk cítit lépe. Bez této stimulace, se nevázaná měď hromadí rychle v těle a člověk se může cítit unavený. To může snadno vést k nutkavé nebo návykové potřebě nějakého druhu povzbudit nadledvinky . Jinými slovy, část kasačního opravného prostředku kokainu, kofeinu, amfetaminu nebo jiného stimulantu, může mít schopnost snížit měď dočasně tím, že stimuluje nadledviny.
Anorexie a měď
Dalším častým příznakem je nedostatek chuti k jídlu, nebo určitý stupeň anorexie. Nadměrná měď má sklon k vypnutí chuti k jídlu, přičemž je zapotřebí pro opětovné nastartování chuti k jídlu zinek. Zinek je také potřeba pro akutní chutě a vůně. Hlavně u mladých děvčat je velmi špatná strava, která nemá dostatek kvalitních bílkovin z masa, které má mnoho zinku. Místo toho, jedí hodně sacharidů, jako je pizza, které negativně ovlivňují metabolismus zinku ve střevech.
Anémie
Měď je potřebná pro metabolismus železa. Proto je důležitou příčinou anémie, zejména u žen, je měděná nerovnováha. Na krevních testech, to vypadá přesně stejně jako anémie z nedostatku železa, Nerovnováha mědi musí být opravena a poté anémie zmizí rychle.
Měď a Rakovina
Nerovnováha mědi zhoršuje imunitní systém. Výzkum je v plném proudu a vyšetřuje roli přebytku mědi v nádorové angiogenezi.
Rakovina je spojena se všemi třemi měděnými nerovnováhami – nedostatek, přebytek a biologická nedostupnost mědi.
1. hladina estrogenu a měď mají přímou vazbu
To znamená, že když stoupá hladina mědi zvedne se estrogen . To je jeden ze stavů kdy je mnoho žen a dokonce i muži ve stavu tak-zvané „estrogení dominance“. Mají příliš mnoho mědi a nemohou detoxikovat estrogen.. Tato nerovnováha se váže s rakovinou, protože estrogen je silný karcinogen. .
2. měď způsobuje jaterní toxicitu
Játra jsou důležitý orgán, který musíme chránit, aby se zabránilo vzniku rakoviny.
To může pomoci zabránit vzniku rakoviny, když měď je v rovnováze, ale ne, když je příliš vysoká nebo příliš nízká v těle.
těle od pomáhá trávení k ochraně kůže před invazí z infekcí a dokonce i některé rakoviny kůže.
Měď a děti
Měď má neuvěřitelný dopad na děti, a to zejména malé
Společné podmínky, jako jsou ušní infekce, kožní vyrážky a lupy obvykle zahrnují nerovnováhu mědi a zinku.
To má co do činění s mimořádně důležitou oblastí ve vývoji dětství, zejména rozvoji nervového a imunitního systému. Děti se rodí s vysokou úrovní mědi.
Proč děti mají měděné nerovnováhy
Problém měděné nerovnováhy pro dítě často začíná, když je ještě v děloze. Matka předá dítěti svou nadměrnou měď a často nízký zinek přes placentu. Tomuto může být zabráněno opravou metabolismu mědi před otěhotněním.
Měď a kardiovaskulární systém
Nízká nebo nedostupná měď je spojena s aterosklerózou a tendencí k aneurismu. Tělo se snaží posílit zanícené nebo oslabené tepny ,které obalují na vnitřní straně vápníkem nebo mastnými plakety a zvyšuje se hladina cholesterolu
Vegetariánská strava a měď
Přebytek mědi snižuje zinek, minerál potřebný, pro většinu trávicích enzymů. Příliš mnoho mědi také poškozuje činnost štítné žlázy a fungování jater. Je důležité zvážit důvod vegetariánství. Pokud se člověk stane vegetariánem z důvodu neschopnosti dostatečně strávit maso je to v pořádku.. Naopak, pokud se člověk stane vegetariánem z jiných důvodů, je velmi pravděpodobné, že u něj zvýší měď. Vegetariánské proteiny jsou vysoké v mědi, a nízké v zinku.
Dr. Eck zjistil, souvislosti nesprávné mědí při minerálním rozboru z vlasů. Zde jsou nepřímé indikátory, které jsou velmi přesné. Patří mezi ně:
pomalé metabolické typy
Snížení Mědi
Po letech zkušeností a výzkumu lze jednoznačně říct, že nejlepší způsob, jak snížit přebytek mědi v těle je kompletní nutriční vyvažovací program Který pacient získá při rozboru svých vlasů.
To je mnohem lepší než chelátory, antagonisté, podpora nadledvinek, homeopatie , odvodňovací léky, fyzikální terapie nebo jakékoliv jiné metody.
Mnoho lidí se ptá jak udělat nápravná opatření ke snížení mědi.
1.Snížit působení zdrojů mědi
Společné zdroje patří nitroděložní tělísko nebo IUD, koupání v bazénech, vegetariánská strava s vysokým obsahem mědi/ ořechy, semena, a avokáda/.
2.Dieta musí obsahovat 70-80%procent vařené zeleniny,né syrové. Dále je třeba zvýšit příjem zdravých živočišných bílkovin některé celozrnné rýže a kukuřice, pokud je dobře snášena. Stejně důležité je snížit příjem cukrovinek, ovoce a cukrů, jako je to možné. Tyto potraviny, spolu se všemi stimulanty, stimulují nadledvinky a mají tendenci dělat měď nerovnováhu ještě horší. Pšenice a rafinované moučné výrobky také nejsou moc vhodné
Suplementace na 3. měsíce musí být v souladu s výsledkem analýzy z vlasů. Musí vždy obsahovat prostředky pro silnou zažívací podporu, vícenásobné živiny , doplňující vitaminy a minerální látky, jak je uvedeno v doporučení.
Tyto postupy nejsou vždy zapotřebí, ale může být velmi užitečné. Měděná nerovnováha reaguje dobře na použití kávových klystýrů a použití infračervené sauny. Tyto postupy mohou být naprosto nezbytné pro ty lidi, kteří mají emocionální problémy. Jiné způsoby detoxikace jsou z naší zkušenosti málo účinné. Patří mezi ně čistící diety, koupele nohou, hliněné balení a další metody, které vedou k tomu se problém s mědí horší.
Velmi rozumné využívání antagonistů mědi, jako je zinek, sloučenin síry, mangan, selen, B-komplex vitamínů, C a leticinu E
Jedná se o chemikálie, které soutěží s mědí pro absorpci a využití. Výzkum ukazuje, měď může být vylučována vazbou s glutathionem a metallothionine, které vyžadují tyto živiny.
Obnovení zinku a selenu
To je nutné téměř ve všech případech, a chvíli to trvá. Maso patří k nejlepším potravinovým zdrojům zinku a selenu, a to je jeden z důvodů, proč vegetariánská strava nefungují dobře v dlouhodobém horizontu. Je také zapotřebí strava s vařenou zeleninou, kde lze získat správné formy zinku a selenu, které nejsou běžné v jídelníčku většiny lidí.
Detoxikační příznaky odstraňováni mědi
Jedním z problémů při snižování přebytečné mědi jsou příznaky, které vznikají během procesu odstraňování. Tělo začíná mobilizovat přebytek mědi z tkání, měď vstupuje do krevního řečiště na své cestě do jater a ledvin k odstranění. V krevním řečišti, měď může způsobit bolesti hlavy, kožní vyrážky, podivné pachy, zažívací obtíže, výkyvy nálady a kolísání energie. U mužů, není neobvyklá testikulární bolest. Zinek, vitamín C a mangan mají sklon způsobovat více symptomů, snad proto, že zinek a mangan nahradí měď v játrech. Pokud člověk ví, co se děje, je možné přijmout opatření k dočasném potlačení příznaků, jako je pít více vody.
Josef Orság
Zdroje
1. Eck, P. a Wilson, L., Toxické kovy v lidském zdraví a nemoci, Eck Ústavu aplikované výživy a Bioenergetika, sro, Phoenix, AZ, 1989
2. Gittleman, AL, Proč jsem pořád tak unavený?, Harper San Francisco, 1999.
3. Nolan, K., „syndrom Copper toxicita“, J. Orthomolecular Psychiatry, 12: 4, p.270-282.
4. Pfeiffer, C., duševní a Elemental Živiny, Keats Publishing, New Canaan, CT., 1975.
5. Wilson, L., nutriční Porovnání a vlasy minerální analýza, LD Wilson Consultants, 2005, 2010.
Zdravím,to je velmi zajímavý článek.Dnes mě návštěva u lékaře donutila si shánět informace,které se u většiny lékařů nedozvíte-samozřejmě kvůli nedostatku času na diskusi a i proto,že některé informace nemají.Ideálně by člověk měl mít důvěru k lékaři a jeho znalostem,ale bohužel to v dnešní době asi není možné.Lidé podceňují prevenci a snaží se „být neustále fit“,ale nejsme stroje..K lékaři chodíme,když už je „pozdě“..Někdo možná proto,že nechce zahušťovat řady pacientů..Je to zvláštní přístup z obou stran..Asi bychom se nad ním měli všichni zamyslet!!