Epidemie Obezity se u nás stále rozšiřuje

thick-373064__340

Obezita je nejčastěji způsobená konzumací potravin obsahujících pro potřeby organismu příliš mnoho kalorií. Česká republika drží smutné prvenství  v obezitě a nadváze v Evropě.

Světová zdravotnická organizace definuje správnou BMI v rozmezí 18,5 – 25 .

Výpočet BMI

BMI se vypočítá z poměru tělesné hmotnosti (v kilogramech) děleno výškou (v metrech). Například, člověk má 160 cm (nebo 1,6 m) a váží 60 kg, BMI je 60 / (1,6 2 ) = 60 / 2,56 = 23,44. Takové BMI člověka je správné.

Klasifikace podle BMI

 • podvýživa – BMI nižší než 18,5  pro ženy a menší než 20 pro muže
 • normální tělesná hmotnost – hodnota 18,5 do 24,9
 • stupeň obezity  25,0-29,9
 • II stupeň obezity – BMI 30,0-39,9
 • III . stupeň obezity (ohrožuje život ) – více než 40,0

Lidé s obezitou ve III, stádiu vyžadují lékařskou péči, protože tato obezita může být důsledkem patologie. Lékařské statistiky poukazují na skutečnost, že každá třetí osoba s obezitou III.stupně umírá o 10 let dříve.

Druhy obezity

Jednoduché měření  určí o  jaký typ obezity se jedná .Obvod pasu rozděluje lidi s obezitou do dvou skupin.

 • V případě, že výsledná hodnota je vyšší než 90cm u mužů a 80 cm u žen, ukazuje to na typ obezity ve tvaru jablka, nebo jinak ventrální.
 • v případě, že je nižší, máme tzv obezity ve tvaru  hrušky nebo jinak ilio-stehenní

Příčiny obezity

Téměř polovina naší populace má problémy s nadměrnou tělesnou hmotností, s nadváhou a obezitou. U lidí s normální váhou, polovina nepřibere na váze, bez ohledu na stravu , kterou konzumuje, zatímco ostatní musí udržovat  přísnou dietu.

Vývoj společnosti  vytvořil životní podmínky, kdy lidé zlenivěli . Nedostatek fyzické aktivity a nadměrné množství  jídla vytváří podmínky pro nadměrnou tělesnou hmotnost.

Každý kilogram tuku je 7000 kcal; Muž má základní metabolické potřeby na den od 1000 do 1200 kcal (v závislosti na věku, hmotnosti a výšce Průměrný člověk spotřebuje denně cca. 2.000 kcal .

Rizikové faktory

Ve vyspělých zemích roste obezita  ve všech společenských vrstvách. Skládá  se z řady faktorů a důvodů,  z nichž nejdůležitější jsou:

 • genetický
 • psychologický – stres (zklidnění nervů  konzumací jednoduchých cukrů), rychlý životní styl, který zabraňuje pravidelné stravě, což vede ke konzumaci vysoce zpracovaných hotových jídel, v rychlých občerstveních, konzumace velkého množství sladkosti
 • vědomostní – dietní chyby a naprostý nedostatek znalosti potravinových doplňky a vitaminů , minerální (např. dietní chyby z dětských let
 • ekonomický – dnes není rentabilní produkovat vysoce kvalitní přírodní potraviny, pouze vysoce zpracované produkty s vysokou kalorickou hodnotou , protože jsou levnější a rychlejší k výrobě. To znamená, že je to neomezený přístup k levným „prázdným kaloriím“ – „fast food“, bramborové lupínky, zmrzlina, nealkoholické nápoje, atd.
 • sociální – v různých evropských zemích jsou tradiční  pokrmy(velké množství brambor, knedlíky, atd.)

Účinky obezity

Přebytek tělesného tuku by neměl být posuzován pouze z hlediska estetiky. Je třeba si uvědomit, že se jedná o patologie ohrožující člověka, která vede k rozvoji mnoha chorob.

Nejen, že je obezita sama o sobě  velkou zátěží pro naše klouby a kosti, ale mnohem nebezpečnější jsou lékařsky ověřené  fyziologické poruchy.

Tyto následující nemocí jsou důsledkem obezity:

 1. Z výsledků výzkumu prováděného v posledních letech vyplývá, že se rakovinové onemocnění vyskytuje častěji  u obézních lidí.
 2. U žen, je větší riziko vzniku rakoviny prsu a rakoviny endometria u mužů – na rakoviny tlustého střeva a prostaty .
 3. Již dlouhou dobu je známá spojnice mezi cukrovkou . Přibližně 80% diabetiků trpí nadváhou nebo obezitou. Lidé s těžkou obezitou mají o 50 krát vyšší riziko vzniku diabetu než  lidé  štíhlí.
 4. U obézních lidí je 6 krát vyšší. riziko hypertenze .
 5. Ischemická choroba srdeční je úzce spojena s obezitou. U mužů nad 40 let  je 1,5 krát zvýšené riziko při nízké obezitě a 2-krát, když je obezita větší. Obézní ženy většinou onemocní typickou  ischematickou chorobou  srdeční  během menopauzy.
 6. Nadváha a obezita může být doprovázena poruchami lipidů. Vyznačují se zvýšenými hladinami špatného cholesterolu (LDL)v krvi a snížení hladiny dobrého cholesterolu (HDL) a zvýšených hladin triglyceridů v krevním séru.
 7. Zvláště nebezpečná je abdominální obezita (mužský typ, typ „jablka“). To představuje hrozbu zejména srdečních onemocnění.
 8. Obezita podporuje častější tvorbu dny .
 9. U obézních se 6 krát zvyšuje pravděpodobnost  onemocnění žlučových cest(žlučník je častější u obézních žen než u mužů a zvyšuje s věkem).
 10. U obézních jsou časté  poruchy dýchání.  Zhoršení respiračních funkcí vede k hypoxii, což přispívá k nadměrné ospalosti s nízkou fyzickou aktivitou
 11. U mužů s abdominální obezitou se často vyskytuje syndrom spánkové apnoe a to může vést k arytmií.
 12. Často jsou onemocnění kostí a kloubů projevující se bolestí v kyčlí, kolen a páteře.

Jak ze začarovaného kruhu?

V posledních letech se problém nadváhy a obezity, považuje za nemoc, která má komplexní etiologii. .

Diagnostické metody, které mohou pomoci redukovat správnou hmotnost je Program na hubnutí pomocí genetiky BodyKey od firmy Nutrilite  a také Analýza z vlasů .Hlavním cílem těchto programů  je skutečnost, že každý člověk je jiný a vyžaduje individuální  přístup k stravování.

 K oběma programům máme dostup a můžeme Vám je zajistit.

Bližší informace najdete na www.zdraviahubnuti.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *