Chuť na sladké

Chutě: Co se za nimi skrývá a jak si je nechat zajít

bananas-282313_960_720

Asi každého někdy „honila mlsná“ – ta náhlá, neodolatelná chuť na něco sladkého.

Odkud se tyto chutě berou?

Buňky v našem těle, zejména mozkové buňky, potřebují glukózu (druh cukru), aby mohly správně fungovat. Pokud hladina cukru v krvi klesne pod určitou úroveň, mozek vyšle poplašný signál. Tehdy začnete toužit po něčem opravdu sladkém. Po snědení takové sladké svačinky vystřelí hladina cukru v krvi vzhůru, ale je až příliš vysoká. Tělo reaguje tím, že uvolní velké množství hormonu inzulínu. Hladina cukru v krvi pak náhle poklesne a mozek vydává poplašný signál znovu, a začarovaný kruh tak pokračuje.

 

Co můžeme s chutěmi udělat?

S chutěmi se nejlépe vypořádáme tak, že si je nebudeme vůbec připouštět. Udržujte hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni tím, že budete v pravidelnou dobu konzumovat výživná jídla. Je vhodné konzumovat jídla s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a celozrnných potravin – müsli s ovocem, celozrnné pečivo s lehkým smetanovým sýrem, salát s chlebem a masem, nebo celozrnné těstoviny se zeleninou.]

 

Co když i tak budu mít na něco chuť?

Zde je několik tipů, jak si ji nechat zajít:

  • Vypijte šálek čaje nebo sklenici teplé vody se šťávou z limetky nebo citronu.
  • Přičichněte si k vanilce. Vědci zjistili, že vůně vanilky zahání hlad.
  • Běžte se projít. Čerstvý vzduch osvěží Vaši psychiku a začnete myslet na něco jiného.

 

Popřemýšlejte sami a třeba přijdete na další tipy k zahnání těchto chutí. Můžete si sestavit seznam vlastních tipů, který budete nosit všude s sebou jako připomínku – až budete mít zase na něco chuť, stačí, když se podíváte do Vašeho seznamu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *