Jehněčí maso obsahuje formy selenu a dalších minerálů, které podporují zdraví, dlouhověkost a duchovní a duševní vývoj.
Jehněčí maso není u nás v takové oblibě jako např. kuřecí nebo vepřové maso, protože není tak běžně dostupné a lidi odrazuje také jeho vysoká cena. Jehněčí maso je z ovce do jednoho roku a vyniká svou výživovou hodnotu. Jakékoliv jehněčí maso je výborné, protože se ovce pasou a nejsou speciálně přikrmovány.
Toto maso je dobrým zdrojem bílkovin pro lidi všech věkových kategorií a obsahuje osm esenciálních aminokyselin. 100g jehněčího masa poskytuje 55,3% doporučené denní dávky těchto aminokyselin.
Jehněčí maso obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou běžně v mořských rybách . Tyto mastné kyseliny jak je známo pomáhají v boji proti onemocnění srdce a pomáhají v redukci hmotnosti.
Toto maso je také bohatým zdrojem vitaminů B-komplexu, stejně jako železa, fosforu, draslíku a vápníku. Vitamin B12 podporuje tvorbu červených krvinek a zabraňuje anémii, a je rovněž nezbytný pro zdraví nervového systému a pomáhá při metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Obsahuje také další stopové živiny, jako je měď, mangan a selen.. Tyto stopové prvky pomáhají při snižování rizika rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky.
V neposlední řadě, jehněčí je dobrým zdrojem zinku, který je důležitý pro silný a zdravý imunitní systém, pro rychlé hojení ran a normální funkci buněčného dělení. Zinek také pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a je také nezbytný pro optimální čich a chuť.
I když je jehněčí maso podstatně dražší než jiné druhy masa je velmi chutné, ale především je velmi zdravé.
Zde jeden recept z programu na hubnuti pomocí vlastní genetiky Bodykey.
Cibuli oloupeme, omyjeme a nasekáme nadrobno. Česnek oloupeme a prolisujeme. Maso
omyjeme, osušíme papírovým ubrouskem a nakrájíme na plátky. Švestky nakrájíme nadrobno.
Těstoviny připravíme dle návodu.
Na přípravu omáčky rozpálíme polovinu oleje na pánvi, přidáme maso, které z každé strany
přibližně 1 minutu restujeme. Osolíme a opepříme.
Na druhé pánvi rozpálíme zbytek oleje, na kterém přibližně 1- 2 minuty restujeme cibuli a česnek.
Posypeme tymiánem, podlijeme vínem a vaříme, dokud se zhruba polovina vína nevyvaří.
Nakonec slijeme těstoviny, smícháme je s masem, omáčkou a švestkami. Dochutíme solí, pepřem a
skořicí.
Ihned podáváme.
Cibule – 100 g • Citronová slupka – 10 g • Chili paprika, červená – 10 g • Rýže basmati – 100 g
• Stroužek česneku – 10 g • Zeleninový vývar, polotovar – 300 ml • Kapusta kadeřavá – 80 g
• Sůl – trochu • Jehněčí maso, plátky – 220 g • Pepř, černý – trochu • Olivový olej – 20 ml • Citronová šťáva – 40 ml • Skořice, drcená – trochu • Pomerančový džus – 500 ml
Oloupeme a nakrájíme cibuli. Opláchneme chilli papričku, odstraníme jadýrka a nakrájíme. Oloupeme česnek a nakrájíme na tenké plátky. Opláchneme kapustu a nakrájíme. Jehněčí potřeme 1/4 oleje, skořicí a citronovou kůrou. Polovinu zbývajícího oleje rozpálíme v hrnci, přidáme cibuli a polovinu česneku. Smažíme 4 minuty a poté přidáme kapustu, rýži a vývar. Přiklopíme a vaříme 15minut, dokud se rýže neuvaří. Ochutíme solí a pepřem dle potřeby. Mezitím rozpálíme grilovací pánev. Jehněčí grilujeme 3-4 minuty z každé strany. Odstavíme. Na stejné pánvi rozpálíme zbytek oleje a 1 minutu smažíme chilli a zbytek česneku. Přidáme citronovou šťávu a necháme zhoustnout. Jehněčí podáváme s rýží a s omáčkou. Podáváme se sklenkou džusu.